Łowił ryby stojąc na zamarzniętym jeziorze

Zamarznięty akwen może się okazać śmiertelną pułapką – alarmują sądeccy policjanci.

Dodatnie temperatury sprawiły, że lód, który ostatnio skuł sądeckie akweny, zaczął szybko topnieć. W takich warunkach wchodzenie ma taflę jest bardzo ryzykowne i może skończyć się tragedią, dlatego policjanci apelują o zachowanie ostrożności.

W miniony weekend łososińscy policjanci otrzymali informację od kobiety, która jadąc droga krajową nr 75, zauważyła osobę chodzącą po zamarzniętej tafli Jeziora Rożnowskiego. Zaniepokojona rozmówczyni poprosiła miejscowych policjantów, by sprawdzili, czy tej osobie nie zagraża niebezpieczeństwo. W związku ze zgłoszeniem łososińscy mundurowi udali się we wskazane miejsce. Okazało się, że na lodzie przebywał mężczyzna, który łowił ryby. Na szczęście nie potrzebował pomocy, ale policjanci korzystając z okazji, przypomnieli mu o konieczności zachowania daleko idących środków ostrożności podczas wędkowania w takich warunkach, szczególnie w czasie roztopów.

Pamiętaj, że lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym, i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku, dlatego każde wejście na zamarznięty akwen wodny jest ryzykowne i może zakończyć się tragicznie.

  • W przypadku załamania się lodu, staraj się zachować spokój i wzywaj pomocy. Jeśli to możliwe nie wykonuj gwałtownych ruchów, zrób jednak wszystko, by nie dostać się pod powierzchnię wody. Znajdź jak najgrubszy fragment lodu i staraj się na niego wpełznąć, a w kierunku brzegu poruszaj się w pozycji leżącej.
  • Jeśli jesteś świadkiem sytuacji, gdy pod kimś zapada się lód, natychmiast wezwij pomoc, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze. Jeśli czujesz, że dasz radę pomóc, znajdź gruby kij czy linę, możesz wykorzystać też swoją kurtkę lub szalik. Podczołgaj się po lodzie i podaj jego drugi koniec osobie tonącej. Po wyciągnięciu z wody osoby poszkodowanej okryj ją kurtą czy płaszczem i przetransportuj do pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Podaj jej ciepłe (ale nie gorące!) napoje.
  • Dzieci chętnie korzystają z uroków zimy, dlatego kontroluj, gdzie się bawią. Uczul je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach i jeziorach. Naucz je przewidywać i unikać sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu. Sprawdź, czy w razie potrzeby będą potrafiły wezwać pomoc.
Skip to content