500 złotych mandatu za przekroczenie granicy poza przejściem. Wracają kontrole

foto: KaOSG

O północy z wtorku na środę zostały wprowadzone kontrole na granicy polsko – słowackiej. Oznacza to, że wjechać do Polski można tylko przez wyznaczone przejścia graniczne.

W okresie od dnia 4 października 2023 r. do dnia 13 października 2023 r. przywraca się tymczasowo kontrolę graniczną osób na granicy państwowej z Republiką Słowacką” – zapisano w rozporządzeniu „w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną” – czytamy w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zamknięcie przejść ze Słowacją to ogromny problem przede wszystkim dla przedsiębiorców prowadzących firmy w terenie przygranicznym. W samym Leluchowie działa ok. 50 punktów handlowych, które utrzymują się głównie dzięki klientom ze Słowacji. Dlatego punktualnie o godzinie 00.00 mieszkańcy i właściciele przedsiębiorstw wyrazili swój sprzeciw wobec decyzji rządu blokując most graniczny.

Przywrócenie kontroli granicznej to także spore utrudnienie dla turystów planujących górskie wycieczki.

-„Turyści wybierający się na górskie wycieczki w Tatry, Pieniny, Beskidy i Bieszczady nie będą mogli przejść szlakami na słowacką stronę” – przypomina rzecznik Karpackiego Oddziału Straży Granicznej major Dorota Kądziołka.

Patrole Straży Granicznej, policji i wojska kontrolują tereny na granicy polsko-słowackiej a jej przekroczenie w innym miejscu niż wyznaczone jest wykroczeniem. Grozi za to 500 złotych mandatu.

Skip to content