Legionella w Małopolsce. Wojewoda zwołał sztab kryzysowy

https://www.gov.pl/

W domu spokojnej starości w Małopolsce wykryto przypadek zakażenia legionellą. Jedna z podopiecznych w stanie ciężkim trafiła do szpitala. Hospitalizacji wymagała także kolejna osoba, u której wystąpiły objawy wskazujące na zapalenie płuc. Trwa ustalanie, czy u niej też doszło do zakażenia bakterią. W ośrodku, którego podopiecznymi są oboje hospitalizowani, przebywa ponad 50 osób.

W domu spokojnej starości, którego podopieczną jest pacjentka zakażona legionellozą, wzmożony został nadzór medyczny i sanitarny. Wydaje się, że sytuacja jest opanowana – powiedział PAP wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W niedzielę w Małopolsce odnotowano pierwszy przypadek zakażenia bakterią legionella. Podopieczna prywatnego domu spokojnej starości trafiła do szpitala powiatowego, jej stan jest ciężki. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia trafi do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Po sztabie wojewoda małopolski poinformował, że jeszcze jedna osoba z tego samego ośrodka trafiła do szpitala. Podejrzewa się u niej zapalenie płuc ale przejdzie też badania w kierunku legionellozy.

Placówka, z której pochodzą pacjenci, ma pod opieką ponad 50 osób. W ośrodku panuje wzmożony nadzór medyczny i sanitarny. Sanepid wdrożył procedury kryzysowe. W ośrodku wdrożone zostały m.in. działania mające na celu ograniczenie możliwości wytwarzania aerozolu. Do zakażenia dochodzi podczas wdychania aerozolu, który powstał ze skażonej wody.

„Podopieczni, w przypadku pogorszenia stanu zdrowia, będą kierowani do szpitala” – zaznaczył Łukasz Kmita, dodając, że sytuacja wydaje się opanowana.

W poniedziałek woda z ośrodka zostanie przebadana. Badaniu poddana ma być też woda w wodociągu gminnym, do którego placówka jest podpięta.

Pierwsze zgłoszenie o zakażeniu legionellą rzeszowski sanepid otrzymał w czwartek, 17 sierpnia. Dotychczas bakterię potwierdzono u 144 osób. Najwięcej zakażonych mieszka w Rzeszowie – 96 pacjentów oraz w powiecie rzeszowskim – 31. Legionellozę potwierdzono także w woj. lubelskim.

źródło: PAP

Skip to content