Ten system rejestruje wszystkie przejazdy na czerwonym świetle, montowany jest także w Nowym Sączu

Na skrzyżowaniu obok Białego Klasztoru w Nowym Sączu trwa montaż kamer nad sygnalizacją świetlną – to rejestratory przejazdu na czerwonym świetle, czyli tzw. system Red Light. Sądeckie skrzyżowanie zostało wytypowane przez Inspekcję Transportu Drogowego, jako miejsce, gdzie dochodzi do wielu zdarzeń drogowych, spowodowanych niestosowaniem się kierowców do sygnalizacji świetlnej. W ciągu analizowanego przez ITD okresu (trzech lat) doszło w tym miejscu do zdarzeń drogowych, w których obrażenia odniosło ponad 30 osób.

System Red Light ma poprawić w tym miejscu bezpieczeństwo. Kamery monitorują sygnalizację świetlną jak i samo skrzyżowanie. Są na tyle inteligentne, że mogą ocenić czy faktycznie doszło do naruszenia przepisów drogowych. Śledzą także tor poruszania się pojazdu po skrzyżowaniu a do materiału dowodowego automatycznie przypisywanych jest szereg danych – takich jak sam moment popełnienia wykroczenia, czas jego popełnienia a także czas, który upłynął od mometu włączenia się czerwonego światła do momentu, kiedy kierowca przejechał za sygnalizator. System automatycznie także sczytuje tablice rejestracyjne.

W całej Polsce działa już ponad 20 skrzyżowań z systemem Red Light a od momentu ich zainstalowania bezpieczeństwo w tych miejscach znacznie się poprawiło.

Na sądeckim skrzyżowaniu system jest obecnie montowany, jeśli testy urządzeń przejdą pozytywnie, zacznie działać na przełomie sierpnia i września.

Szczegóły w materiale filmowym.

Skip to content