Rusza policyjny „długi weekend”

Już dziś rozpoczyna się długi sierpniowy weekend. Korzystając z pięknej pogody i kilku dni wolnych od pracy wielu mieszkańców Sądecczyzny opuści swoje domy czy mieszkania i wyjedzie w długą trasę, by dotrzeć do miejsca wypoczynku. Dla policjantów to czas wzmożonej służby. W dniach od 11 do 15 sierpnia br. na ulicach Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego pojawi się więcej policyjnych patroli, a wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom Sądecczyzny i osobom goszczącym w naszym regionie.

11-15 sierpnia br. wzmożone działania sądeckiej drogówki

W związku z zaczynającym się długim weekendem spodziewane jest zwiększone natężenie ruchu na drogach, dlatego sądeccy funkcjonariusze będą prowadzić wzmożone działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa podróżującym oraz ograniczenie zdarzeń drogowych. To więcej niż zwykle patroli na ulicach Nowego Sącza i regionu.

W ramach prowadzonych działań funkcjonariusze będą ułatwiać ruch pojazdów, szczególnie na głównych trasach oraz drogach wylotowych z Nowego Sącza i sądeckich miejscowości. W przypadku poważnych utrudnień w ruchu policjanci w miarę możliwości będą kierować pojazdy na drogi objazdowe oraz nadzorować poszczególne skrzyżowania, by nie dopuścić do ich blokowania.

Policjanci będą zdecydowanie reagować na wykroczenia i przestępstwa wpływające na liczbę wypadków drogowych i ich ofiar, przede wszystkim na:

Nadmierną prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu, niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących samochodem i przewożenie dzieci niezgodnie z przepisami (bez fotelików lub urządzeń przytrzymujących dla dzieci), kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu, wykroczenia popełniane przez niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Funkcjonariusze będą również kontrolować ruch pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton.

Informujemy, że w dniach: 11 i 14 sierpnia br. obowiązują ograniczenia ruchu tych pojazdów w godzinach od 18:00 do 22:00, 12 sierpnia br.  w godzinach od 8:00 do 14:00 oraz 13 i 15 sierpnia br. w godzinach od8:00 do 22:00.

Podróżni powinny pamiętać, że policyjne działania nawet najbardziej nasilone nie zastąpią rozsądku i wyobraźni kierujących. Latem na drogach pojawia się więcej niż zwykle rowerzystów, kierujących hulajnogami elektrycznymi czy też urządzeniami transportu osobistego. Są to tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, którzy są najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo wypadku na drodze. Prosimy tych użytkowników dróg o przestrzeganie zasad ruchu drogowego, rozsądne korzystanie z tych pojazdów, aby nie narazić siebie ani innych na utratę zdrowia czy życia. Kierujących samochodami prosimy o zwrócenie uwagi na tych uczestników ruchu drogowego. Zwracamy się także z apelem do motocyklistów o rozważną i bezpieczną jazdę.

A poniżej kilka rad KM Policji w Nowym Sączu na nadchodzący „długi weekend”:

Zabezpieczenie domu/mieszkania:

·         Wychodząc z domu upewnijmy się czy wszystkie okna i drzwi zostały dobrze zamknięte (w tym okna w piwnicy i w innych pomieszczeniach gospodarczych).

·         Nie zostawiajmy kluczy w tzw. „dobrych schowkach” (pod wycieraczką, za doniczką na parapecie czy za framugą drzwi) – złodziej przeszukuje najpierw te miejsca zanim włamie się do domu.

·         Wychodząc wieczorem zasuńmy zasłony oraz pozostawmy w pokoju włączone światło, dzięki czemu stworzymy pozory obecności domowników.

·         Nie warto ryzykować, dlatego unikajmy przechowywania w domu znacznych ilości gotówki, a wyjeżdżając przekażmy cenne przedmioty na przechowanie osobom godnym zaufania lub zdeponujmy je w banku.

·         Pamiętajmy o dyskrecji – portale społecznościowe to dla złodziei prawdziwa baza wiedzy, dlatego nie chwalmy się celem podróży, a zdjęcia opublikujmy już po powrocie do domu.

·         W przypadku, gdy zorientujemy się, że padliśmy ofiarą złodzieja, należy niezwłocznie poinformować Policję. Do czasu przyjazdu funkcjonariuszy niczego nie dotykajmy i nie starajmy się przeglądać rzeczy, by ustalić, co zginęło, ponieważ w ten sposób ślady zostaną zatarte i utrudni to pracę Policji.

Bezpieczeństwo w podróży:

·         Każdy kierowca powinien stosować zasadę „wolniej oznacza bezpieczniej”. Powinien mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, podobnie jak pasażerowie, natomiast dzieci powinny być przewożone w fotelikach. Nie zapominajmy, że drogi to nie miejsce na brawurę, dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu, dojechać do celu podróży chwilę później, ale bezpiecznie.

·         Ogromne niebezpieczeństwo stwarzają nietrzeźwi kierowcy. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu czy środków odurzających to kompletny brak odpowiedzialności. Nawet ich niewielka ilość w organizmie wpływa na pogorszenie stanu psychofizycznego, mogąc skutkować tragicznym wypadkiem.

·         Zalecamy też zwrócić uwagę na stan techniczny pojazdu, którym zamierzamy podróżować. Przed wyjazdem warto skontrolować oświetlenie, uzupełnić poziom płynu do spryskiwaczy, zadbać o czystość szyb. Kontrolując ciśnienie w ogumieniu nie zapomnijmy o kole zapasowym. Tych kilka drobnych czynności może znacznie poprawić poziom bezpieczeństwa podczas jazdy.

·         Gdy dotrzemy do celu pamiętajmy, by parkować samochód w wyznaczonych do tego miejscach, a opuszczając pojazd nie zostawiać w nim w miejscach widocznych żadnych wartościowych przedmiotów tj. telefon komórkowy, torebka, laptop, itp.

·         Także jako piesi, pamiętajmy o prawidłowym poruszaniu się po drodze. Zwracajmy uwagę, aby przekraczać jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych, a wieczorem i w nocy używajmy odblasków

Skip to content