Jadący na hulajnodze 11-latek nie zachował ostrożności i zderzył się z rowerzystą.

Do poważnego w skutkach zdarzenia drogowego doszło wczoraj tj. 29 czerwca br., w Skrudzinie, w gminie Stary Sącz, gdzie 11-latek jadący na hulajnodze, zderzył się z rowerzystą. W efekcie obaj z obrażeniami trafili do szpitala. W związku z tym wypadkiem policjanci apelują o ostrożność i przypominają kierującym jednośladami podstawowe zasady bezpieczeństwa.

29 czerwca br., około godziny 17:50 w miejscowości Skrudzina w gminie Stary Sącz doszło do wypadku drogowego z udziałem użytkownika hulajnogi i rowerzysty. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 11-letni chłopiec jadąc chodnikiem, nagle z niego zjechał, by przyjechać na drugą stronę jezdni. Nie upewnił się dostatecznie, czy może wykonać taki manewr i wjechał wprost pod koła rowerzyście, doprowadzając do zderzenia. 11-latek i 44-latek zostali przewiezieni do sądeckiego szpitala z obrażeniami. Rowerzysta był trzeźwy. Teraz dokładne okoliczności tego wypadku wyjaśniają funkcjonariusze Komisariatu Policji w Starym Sączu.

Rowerzyści i użytkownicy hulajnóg są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Nie chroni ich karoseria pojazdu ani poduszki powietrzne, tak jak podróżujących samochodem, a upadek czy zderzenie z przeszkodą może skończyć się tragicznie. Na bezpieczeństwo kierujących jednośladami ma wpływ wiele czynników. Najważniejsze są jednak zachowania samych rowerzystów/użytkowników hulajnóg, a przede wszystkim przestrzeganie obowiązujących zasad i przepisów ruchu drogowego oraz umiejętność przewidywania niebezpiecznych sytuacji. Równie istotne są zachowania innych uczestników ruchu wobec nich.

Rowerzysto i użytkowniku hulajnogi elektrycznej:

  • poruszaj się sprawnym technicznie i prawidłowo wyposażonym rowerem/hulajnogą,
  • kiedy jedziesz na rowerze/hulajnodze bądź trzeźwy,
  • zadbaj, by być widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego,
  • przestrzegaj obowiązujących przepisów i zasad bezpieczeństwa,
  • nie przejeżdżaj rowerem/hulajnogą po przejściu dla pieszych,
  • gdy jest to możliwe korzystaj z wydzielonych dróg dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów (Kierujący hulajnogą może wyjątkowo poruszać się chodnikiem, gdy ten jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów, ale musi zachować szczególną ostrożność, jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych i ustępować im pierwszeństwa!)
  • z wyprzedzeniem sygnalizuj zamiar wykonania manewru skrętu,
  • nie trzymaj w ręce podczas jazdy telefonu komórkowego,
  • używaj kasku ochronnego – choć nie jest wymagany przepisami, podczas upadku ochroni twoją głowę przed urazem,
  • przypominamy, że dzieci do 10 roku życia nie mogą poruszać się ani rowerem ani hulajnogą po jezdni (jeśli chodzi o hulajnogi elektryczne, dzieci w tym wieku mogą poruszać się nimi jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej).

Więcej o bezpieczeństwie na hulajnogach elektrycznych: https://nowy-sacz.policja.gov.pl/kn/aktualnosci/27023,Korzystasz-z-hulajnogi-elektrycznej-pamietaj-o-bezpieczenstwie-i-swoich-obowiazk.html?search=2141547684

Skip to content