To jeden z najnowocześniejszych budynków w Polsce. W Nowym Sączu oficjalnie oddano siedzibę Archiwum Narodowego

Oficjalnie i uroczyście oddano do użytku nową siedzibę sądeckiego oddziału Archiwum Narodowego w Krakowie. To jeden z najnowocześniejszych tego typu budynków w Polsce.

Nowa siedziba mieści się przy ul. 29 Listopada na działce, którą w 2018 r przkazało miasto. Budynek jest dwukondygnacyjny, niższa to część ogólnodostępna oraz magazyny. Na piętrze znajdują się będą pomieszczenia biurowe i do pracy z aktami (m.in. pracownia digitalizacji) oraz magazyny. Budynek jest nie tylko nowoczesny ale i ekologiczny. Źródło ciepła i chłodzenia, stanowią pompy gruntowe oraz powietrzne, które razem z 21 sondami głębinowymi zapewniają ogrzewanie i chłodzenie. W magazynach archiwalnych dla ochrony przed pożarem zamontowano zostanie automatyczny system gaszenia mgłą wodną, dostosowany do tłumienia pożaru w pomieszczeniach z regałami archiwalnymi. 

W nowej siedzibie przechowywane będą  archiwalia z ziemi sądeckiej i podhalańskiej. Koszt budowy obiektu to ok. 38 mln. zł a inwestycja została sfinansowana przez Ministerstwo Kultury  i Dziedzictwa Narodowego.

Szczegóły w materiale filmowym

Skip to content