„Medycyna” na sądeckiej uczelni? Póki co nie ma na to zgody

Nie ma zgody na uruchomienie wydziału lekarskiego na Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.

Mimo wielu politycznych obietnic i zapewnień a nawet informacji o tym, że sądecka uczelnia już wkrótce rozpocznie rekrutację na „medycynę”, decyzja dotycząca możliwości uruchomienia tego kierunku w nadchodzącym roku akademickim jest negatywna.

„W pierwszej ocenie – podobnie jak w stosunku do innych uczelni- decyzja jest negatywna” informuje rektor ANS dr hab. inż. Mariusz Cygnar

Uczelnia od tej decyzji będzie się jednak odwoływać i – jak dodaje rektor- jest nadzieja, że wszystko skończy się dobrze.

„Decyzja zależy od ministra Przemysława Czarnka”

Negatywne decyzje dotyczące możliwości uruchomienia w roku akademickim 2023/2024 wydziału lekarskiego otrzymały także Tarnów i Nowy Targ.

O planach utworzenia w Nowym Sączu”medycyny” mówiło się od 2022 roku. Taka szansa pojawiła się po zmianie podejścia Ministerstwa Edukacji i Nauki do tworzenia podobnych kierunków na mniejszych uczelniach w kraju i zgodnie z zapowiedziami od października 2023 roku lekarzy miało kształcić co najmniej 28 uczelni w Polsce, w tym Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.

Jednym z elementów przygotowań do uruchomienia nowych kierunków (lekarskiego oraz położnictwa) była też wizyta w Szpitalu Specjalistycznym im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu wiceministra zdrowia Piotr Brombera. Podczas rozmowy z radą medyczną szpitala w Nowym Sączu dyskutowano m.in. o rozwoju placówek medycznych, również tych ościennych. Zgodnie z planami mają one spełniać warunki potrzebne do przeprowadzania praktyk dla przyszłych lekarzy.

Szybkie uruchamianie kierunków lekarskich na kolejnych uczelniach w Polsce (tylko w ubiegłym zgody ministra edukacji i nauki uzyskało  pięć uczelni) budzi spore kontrowersje. Zdaniem Naczelnej Izby Lekarskiej zwiększanie liczby absolwentów nie rozwiąże problemów kadrowych w publicznej ochronie zdrowia a istnieją poważne wątpliwości co do kwestii związanych z zapleczem dydaktycznym. Dlatego Naczelna Rada Lekarska zwróciła się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o interpretację obowiązujących w Polsce przepisów dotyczących minimalnych wymogów kształcenia lekarzy. Jej zdaniem kształcenie przyszłych lekarzy powinno się odbywać tylko w warunkach uniwersyteckich.

Skip to content