Kraków gospodarzem ampfutbolowej Ligi Narodów Dywizji A.

foto: Amp Futbol Polska

W dniach 16-18 czerwca Kraków będzie gospodarzem ampfutbolowej Ligi Narodów Dywizji A.

Reprezentacja Polski na Stadionie Prądniczanki zmierzy się z najlepszymi europejskimi zespołami – Anglią, Hiszpanią oraz mistrzem Świata i Europy Turcją.

Będzie to kolejna prestiżowa impreza rozgrywana w stolicy Małopolski – po Mistrzostwach Europy 2021 i Lidze Mistrzów 2022, która będzie zarazem imprezą towarzyszącą Igrzysk Europejskich oraz eliminacjami do przyszłorocznych ampfutbolowych Mistrzostw Europy.

foto: Amp Futbol PolskaZawodnicy, wśród których jest również zdobywca nagrody FIFA Puskas Award Marcin Oleksy, liczą na żywiołowy doping tysięcy kibiców.

Za każdym razem z przyjemnością wracamy do Krakowa, gdzie zawsze możemy liczyć na duże wsparcie naszych kibiców – mówi Mateusz Widłak, prezes Amp Futbol Polska. – Nasz nowy trener ma już za sobą fantastyczny debiut w Rzymie (6:0 i 4:0 z reprezentacją Włoch), ale tow Krakowie przekonamy się jak kadrapod jego wodzą wygląda w starciach z najmocniejszymi ekipami – dodaje.

Liga Narodów to nowy format rozgrywek organizowanych przez EuropeanAmputee Football Federation. Wszystkie europejskie drużyny podzielono na cztery dywizje: A, B, C i D, ze względu na ich wyniki na EURO. W dywizji A i B znalazły się po cztery zespoły, w dywizji C pięć, natomiast w dywizji D, która jest otwarta również na nowopowstałe kadry, może zagrać nawet sześć drużyn. Gospodarzami turniejów – poza Polską – będą: Francja (Annecy, 8-10 września), Belgia (Blankenberg, 6-8 października) oraz Szkocja (Edynburg, 27-29 października). Ostatnie miejsce będzie oznaczało spadek do niższej dywizji, z kolei zwycięzcy dywizji B, C i D uzyskają awans. Co kluczowe Liga Narodów będzie również kwalifikacją do przyszłorocznych ampfutbolowych Mistrzostw Europy, do których awansuje 16 najlepszych drużyn ze wszystkich dywizji. Będzie to też walka o jak najlepsze rozstawienie przed losowaniem EAFF EURO’24.

Turniej Ligi Narodów będzie miał wyjątkowe znaczenie dla nowego trenera drużyny narodowej. Dmytro Kameko po raz pierwszy poprowadzi Polaków w meczach przed własną publicznością. – Dla nas to poważny egzamin przed przyszłorocznymi Mistrzostwami Europy. Będzie to pierwsza okazja, abym przywitał się z polskimi kibicami. Gramy między innymi z mistrzami Świata, ale nie czuję stresu przed tym turniejem. Skupiam się na tym, aby jak najlepiej przygotować nasz zespół. Wierzę, że każdy z chłopaków da z siebie wszystko – mówi trener Kameko.

Nowy kapitan reprezentacji Polski Bartosz Łastowski zapowiada, że nasza reprezentacja w Krakowie będzie mierzyła w zwycięstwo. – Mamy z Anglią pewne porachunki do wyrównania. Patrząc na to, jak wyglądała nasza gra w dwumeczu z Włochami, jestem dobrej myśli – mówi Łastowski, który

opowiedział także o początku współpracy z nowym trenerem. – DmytroKameko chce zmienić ampfutbol i przejść pod granie typowo futsalowe. Ponadto przykłada dużą wagę do pressingu. Biegamy praktycznie bez przerwy, ale właśnie po to są lotne zmiany. Potrzebujemy więc szerokiej kadry i każdy z nas musi dawać z siebie sto procent – tłumaczy kapitan reprezentacji Polski.

Zmagania w Dywizji A w Krakowie będą również oficjalnąImprezą Towarzyszącą Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023. To największa multidyscyplinarna impreza sportowa odbywająca się w tym roku na Starym Kontynencie. O medale w 29 konkurencjach powalczy 7000 sportowców z 48 państw. – To dla nas duży zaszczyt, że miasto Kraków wyróżniło organizowany przez nas turniej. Warto podkreślić, że ampfutbol jest jedyną dyscypliną sportu niepełnosprawnych, która zostanie rozegrana przy okazji Igrzysk Europejskich – podkreśla Mateusz Widłak.

foto: Amp Futbol Polska

Liga Narodów Amp Futbol Dywizja A Kraków 2023

16-18 czerwca, Stadion Prądniczanki Kraków ul. świętego Andrzeja Boboli 5, 31-408 Kraków.

piątek 16 czerwca
16:00 ceremonia otwarcia
16:30 Polska v Hiszpania
18:30 Anglia v Turcja

sobota 17 czerwca
12:30 Polska v Anglia
14:30 Hiszpania v Turcja

niedziela 18 czerwca
13:00 Hiszpania v Anglia
16:00 Polska v Turcja
17:30 ceremonia zakończenia

Skip to content