Moda na urlop „ojcowski”. Skorzystało z niego aż 60 tysięcy mężczyzn

Picsea/unsplash

Nikogo już nie dziwi, że to tata zostaje z dzieckiem w domu a mama pracuje. Od wielu lat urlopy tzw. ojcowski (potocznie nazywany tacierzyńskim) i dzielenie wychowawczego z mamą są wśród ojców coraz bardziej popularne. Jak będzie w tym roku?

Czy ostatnia zmiana przepisów jeszcze bardziej wpłynie korzystnie na opiekę nad maluszkiem i czy rodzice skorzystają na wprowadzonych w kwietniu rozwiązaniach dowiemy się za kilka miesięcy.

A jak jest dziś?

Niemal 275 tys. mam i ponad 60 tys. ojców skorzystało z zasiłku macierzyńskiego od stycznia do końca kwietnia tego roku. W Małopolsce to niemal 28,2 tys. kobiet i przeszło 6,1 tys. mężczyzn.

Przy okazji Dnia Matki i czerwcowego Dnia Ojca warto przypomnieć, że tata objęty ubezpieczeniem chorobowym, któremu urodziło się dziecko, może otrzymać zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego, macierzyńskiego i rodzicielskiego.

Najwięcej ojców korzysta z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego. Przez cztery miesiące br. pobrało go prawie 57 tys. mężczyzn. W naszym województwie natomiast niemal 5,8 tys. Ojcowie mogą go otrzymywać przez 2 tygodnie i wykorzystać jednorazowo albo w dwóch częściach. Każda z części musi trwać przynajmniej tydzień, ale części nie muszą przypadać po sobie.

Ojciec dziecka może też skorzystać z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego. Jednak z danych ZUS wynika, że w zdecydowanej większości to kobiety korzystają z tego zasiłku i zostają z nowonarodzonym dzieckiem w domu. Wynika to poniekąd z tego, że pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego jest zarezerwowane dla matki. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach ojciec może w tym czasie przejąć opiekę nad noworodkiem. Jeśli po 14 tygodniach od urodzenia dziecka mama chce wrócić do pracy, to dzieckiem może zaopiekować się tata. Z tej możliwości skorzystało od stycznia do końca kwietnia ponad 2,7 tys. mężczyzn w kraju i 205 w Małopolsce.

Po urlopie macierzyńskim rodzice mają prawo do urlopu rodzicielskiego. W analogicznym okresie z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego skorzystało blisko 200 tys. rodziców, w tym 1,8 tys. mężczyzn. W naszym regionie 20,5 tys. rodziców, z czego 222 ojców.

W roku 2022 łącznie zasiłek macierzyński otrzymało  443 tys. kobiet i 192 tys. mężczyzn, a rok wcześniej  w 2021 wypłacono dla  473 tys. kobiet i 196 tys. mężczyzn.

Skip to content