Oszustwo na „zdalny pulpit”. Sądeczanin stracił 100 tysięcy

All-focus

Oszustwo na „zdalny pulpit” z giełdą w tle. Zamiast dużych zysków sądeczanin stracił 100 tys. złotych

Zaczęło się od wypełnienia formularza na stronie internetowej. Oszuści, którzy później skontaktowali się z sądeczaninem, przedstawiając się jako analitycy giełdowi, obiecywali mu szybki i pewny zarobek. Kiedy mężczyzna instalował w swoim komputerze program do zdalnej obsługi pulpitu, nie przypuszczał, że zamiast dużego zysku wkrótce straci 100 tysięcy złotych.

W połowie marca br. mieszkaniec Nowego Sącza serfując w Internecie, trafił na informację, z której wynikało, że jeśli zainwestuje swoje pieniądze, w krótkim czasie może sporo zarobić. Skuszony ofertą wypełnił formularz kontaktowy, podając swój numer telefonu. Po kilku godzinach do sądeczanina zadzwonił mężczyzna. Przedstawił się jako analityk giełdowy i zaoferował, że wprowadzi go w funkcjonowanie giełdy. „Opiekun” polecił, by zainstalował na swoim komputerze program umożliwiający zdalną obsługę pulpitu, po czym założył mu konta na platformie brokerskiej i w mobilnym banku, gdzie mężczyzna przelewał pieniądze na inwestycje. „Analityk” dzwonił nawet kilka razy dziennie, informując, że zyski są coraz większe, a następnie przekazał sądeczanina pod opiekę koleżanki „po fachu”, która miała mu pomóc w wypłaceniu zarobionych pieniędzy. Jednak żeby to zrobić, z polecenia kobiety, mężczyzna wielokrotnie przelewał coraz większe sumy na rzekome uiszczenie wysokiego podatku i innych opłat, a mimo to ciągle pojawiały się kolejne problemy z wypłatą. Wówczas do sądeczanina dotarło, że został oszukany i kilka dni temu zgłosił sprawę w komendzie.

Policjanci apelują o ostrożność i radzą, jak nie dać się oszukać.

  • Bądź ostrożny w kontaktach z nieznajomymi, ogranicz swoje zaufanie szczególnie do nowopoznanych osób w Internecie czy podczas rozmowy telefonicznej.
  • Nie wierz w możliwość łatwego i szybkiego zarobku dużych pieniędzy.
  • Nie instaluj dodatkowych programów na urządzeniach, z których logujesz się do bankowości elektronicznej. Czerwona lampka powinna zapalić się zwłaszcza, gdy wymaga tego osoba podająca się za analityka giełdowego, konsultanta czy innego doradcę inwestycyjnego.
  • Nie otwieraj przesłanych linków, nie znając ich nadawcy ani zawartości.
  • Nie udostępniaj nikomu swoich danych do logowania w bankowości elektronicznej i zachowuj dużą ostrożność przy realizowaniu transakcji przez Internet. Przede wszystkim nie autoryzuj przelewów, których sam nie wykonujesz.
  • Podejrzewając, że ktoś próbuje Cię oszukać natychmiast powiadom Policję.
Skip to content