Masz elektrośmieci? Zanieś je do … przedszkola DANAPIS

Niepubliczne Przedszkole Danapis przy ul. Królowej Jadwigi 41 w Nowym Sączu organizuje akcję pn. „Zbieraj elektrośmieci – odbieraj pomoce dydaktyczne dla dzieci”. W ramach akcji już od najbliższego poniedziałku 24 kwietnia, każdy kto posiada w domu niepotrzebne elektrośmieci, może je przynieść do specjalnie utworzonego punktu w przedszkolnym ogrodzie.

Dzięki zebranym elektroodpadom placówka uzyska punkty Funduszu Oświatowego, będącego częścią programu „Moje Miasto Bez Elektrośmieci”, które zostaną wymienione na pomoce dydaktyczne dla przedszkolaków.

Co to są elektrośmieci?

Elektrośmieci (inaczej ZSEE, czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny) to wszystkie popsute, nieużywane, niepotrzebne urządzenia elektryczne i elektroniczne, działające kiedyś na prąd lub na baterie np. zepsute komputery, telefony, zabawki i gadżety elektroniczne, stare pralki, lodówki i drobne urządzenia AGD a także zużyte świetlówki i LEDy.

WAŻNE!

Elektrośmieci nie wolno wyrzucać do zwykłego śmietnika, porzucać w lesie ani w przydrożnych rowach. Są to odpady niebezpieczne, zawierające liczne szkodliwe substancje, np.: rtęć, freon, azbest, kadm czy związki bromu, które po wydostaniu się ze zardzewiałej lodówki, stłuczonego kineskopu telewizora lub rozbitych świetlówek przenikają do gleby, wód gruntowych i powietrza. Nieodpowiednie postępowanie z elektrośmieciami w skrajnych przypadkach może spowodować zatrucie organizmów ludzi i zwierząt substancjami trującymi zawartymi w zużytym sprzęcie.
Świetlówki zawierają trującą rtęć (od 3 do 15 mg). Każda rozbita zużyta świetlówka
to poważny problem i szkoda dla środowiska. Szacuje się, że w Polsce rocznie przybywa
około 30 milionów sztuk zużytych świetlówek, oblicza się zatem, że do środowiska trafia
rocznie około 1,5 tony rtęci.

Ołów ma właściwości toksyczne. Wchłonięty do organizmu, najpierw dostaje się z krwią
do wątroby, płuc, serca i nerek
. Potem kumuluje się w skórze, mięśniach i tkance kostnej.
Rtęć jest bardzo szkodliwa. Powoduje uszkodzenia nerek, zaburzenia wzrostu, słuchu, mowy
i koordynacji ruchów, deformuje kości i może być przyczyną zmian nowotworowych.
Kadm zawarty jest w bateriach urządzeń elektrycznych. Zakłóca funkcjonowanie nerek,
zaburza metabolizm wapnia oraz przyśpiesza rozwój miażdżycy naczyń krwionośnych.

Elektrośmieci należy segregować i przekazywać do recyklingu, bo właściwe zagospodarowanie zużytych urządzeń uchroni środowisko przed skażeniem. Uzyskane w ten sposób surowce przekazywane są do tzw. recyklerów, dzięki czemu mogą być wykorzystywane do produkcji nowych przedmiotów, np. kołpaków, żagli, naczyń żaroodpornych, mebli czy nowych urządzeń RTV i AGD.

Skip to content