Film „Łukasiewicz – nafciarz, romantyk”już w święta w Naszej TV Sądeckiej

Z okazji Świąt Wielkanocnych mamy dla naszych Telewidzów wyjątkową propozycję. Już w drugi dzień świąt – Poniedziałek Wielkanocnyo godzinie 14.30 wyemitujemy film pt. „Łukasiewicz – nafciarz, romantyk”.

Film to produkcja Telewizji Obiektyw z cyklu Polscy Wizjonerzy. Producentem filmu jest Bogdan Miszczak. Scenariusz do filmu napisał Łukasz Walczak, za reżyserię odpowiada Maciej Wójcik. W rolę Ignacego Łukasiewicza wcielił się Mariusz Bonaszewski. 

Produkcja to fabularyzowany dokument o życiu i działalności wynalazczej, przemysłowej oraz społecznej Ignacego Łukasiewicza. Scenariusz powstał w oparciu o rozmowę, jaką przeprowadził z Ignacym Łukasiewiczem Feliks Jan Szczęsny-Morawski. Zachował się tylko jeden egzemplarz książki z zapisem tej rozmowy – nosi ona tytuł „Światek Boży i życie na nim”.

Film obejmuje lata 1848-1870, od momentu rozpoczęcia przez Łukasiewicza we Lwowie pracy farmaceuty, do uruchomienia rafinerii w Chorkówce. Produkcja pokazuje Ignacego Łukasiewicza jako bohatera ponadczasowego, powstańca, ale przede wszystkim twórcę przemysłu naftowego na terenach ubogiej Galicji. Dziś nie byłoby najważniejszego przemysłu światowego, gdyby nie geniusz Ignacego Łukasiewicza.

Poniżej prezentujemy Państwu zwiastun filmu a już w poniedziałek zapraszamy do jego obejrzenia w Naszej Telewizji Sądeckiej (na kanale 140 operatora Vectra).

Skip to content