Choć nie sika budzi kontrowersje … Jest odpowiedź na petycję (aktualizacja)

Końcem ubiegłego roku były prezydent Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż wraz z żon,ą skierowali do Prezydenta Ludomira Handzla petycję, w której domagali się likwidacji skwerku na rogu ulic Młyńskiej i Matejki. Miejsce to – jak wynikało z petycji – jest miejscem nieustannych libacji i bulwersujących zachowań.

Co więcej budowa skweru, jak podkreślał Jerzy Gwiżdż w Rozmowie Dnia-Naszej TV Sądeckiej, było niczym innym jak wyrazem „złośliwości” wobec niego i jego rodziny ze strony obecnych władz miasta, które kosztem ograniczenia miejsc parkingowych (na parkingu może parkować 10 samochodów) stworzyły miejsce idealne do „zakrapianych” spotkań. A że placyk graniczy bezpośrednio z działką Państwa Gwiżdżów, to właśnie domownicy są najczęściej świadkami niecenzuralnych odzywek, głośnego biesiadowania a w ich ogródku lądują butelki po wypitych przez bywalców tego miejsca alkoholach.

Wiele kontrowersji wśród wielu mieszkańców Nowego Sącza budziło także przeniesienie na skwerek, rzeźby „sikającego rycerzyka”, który kilka lat temu- jako element fontanny – został usytuowany nieopodal zamku. Były prezydent Nowego Sącza przekonywał, że będąca jego własnością figurka nie spełnia dziś swojej funkcji, dlatego powinna zostać zwrócona.

W Biuletynie Informacji Publicznej Nowego Sącza ukazała się odpowiedź na petycję. Została ona uznana za bezzasadną a podpisany na dokumencie Prezydent Ludomir Handzel przypomina okoliczności budowy placu, zakres wykonywanych prac oraz podkreśla, że całe zadanie zostało zrealizowane zgodnie z obowiązującym prawe. Dlatego Urząd Miasta nie przewiduje likwidacji skweru ani przeniesienia rzeźby „sikającego rycerzyka

Co więcej, Prezydent powołując się na korespondencję z Małopolskim Konserwatorem Zabytków przekonuje, że „sikający rycerzyk” stał pod zamkiem nielegalnie. Rzeźba może zostać natomiast zwrócona, jeśli Państwo Gwiżdż przedstawią w UM stosowne dokumenty czyli prawo własności i umowę użyczenia Miastu przedmiotowej postaci.

Z prośbą o komentarz zwróciliśmy się do autora petycji czyli Jerzego Gwiżdża. Okazuje się, że ani były prezydent ani jego żona żadnej odpowiedzi na pismo nie otrzymali. O tym, że pojawiło się ono w BIP dowiedzieli się z przekazu medialnego.

„Szanowna Pani Redaktor,

do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy odpowiedzi na naszą, bo także mojej Małżonki, petycję. Dzięki Pani dowiedzieliśmy się, że prezydent miasta zamieścił ją na BIP. Przeczytaliśmy ją. Jej treść nas nie dziwi. Dowodzi w sposób jednoznaczny, że prezydent miasta nie ma minimum pojęcia o tym co dzieje się na skwerku tuż obok naszego domu pisząc, że korzystają z niego ludzie odwiedzający szpital, stawiający samochody na parkingu albo sąsiedzi skwerku. To jest ewidentna nieprawda! To jest miejsce świadomie stworzone dla tych, którzy mają prawo i bezpieczeństwo ludzi za nic, i po to prezydent miasta nakazał zrobić skwerek przy naszym płocie. Nadto, to nie my jako użyczający miastu rycerzyka – ozdoby fontanny, mamy dowodzić prawa własności, tylko miasto jest zobowiązane do legitymowania się prawem do posługiwania cudzą własnością. Prezydent miasta p. Ludomir Handzel nie odpowiadając pozytywne na wezwanie do zwrotu rzeczy użyczonej postępuje wbrew prawu, co oczywiście rodzi konsekwencje wynikające z przepisów prawa. Nadto zwracam uprzejmie uwagę na to, że rycerzyk zdobił miejsce pod zamkiem dlatego bez żadnych zezwoleń, gdyż był rzeczą użyczoną, nie stanowiącą własności miasta, wobec której zastrzegliśmy sobie prawo do żądania zwrotu w każdym czasie. Nie zawierano też z Urzędem Miasta żadnych formalnych umów o użyczenie rycerzyka uznając, że porozumienie ustne w tej sprawie jest absolutnie wystarczające. Liczyliśmy bowiem na to, że honor jest z natury rzeczy przypisany do każdego kto sprawuje władzę, co jednak w przypadku p. Handzla okazało się tylko naiwnym mniemaniem. Odpowiedź prezydenta na petycję, kłamliwa i pokrętna, wystawia mi świadectwo odpowiadajcie tym dwóm słowom, co zresztą nie jest dla nas żadnym zaskoczeniem.

Z wyrazami szacunku. Jerzy Gwiżdż

Poniżej publikujemy skan petycji oraz odpowiedź na nią

(źródło: https://bip.malopolska.pl/nowysacz,a,2209254,petycja-w-sprawie-parkingu-przy-ul-mlynskamatejki-w-nowym-saczu.html?fbclid=IwAR09fKBWD7GnhVs4uN3PFQsYxNlehSuztMLKdcfu0bXsN6VlhyGgxOgOUNo)

Skip to content