Oszustwo na BLIK. Pieniędzy nie da się odzyskać

Mimo że policjanci często apelują o rozwagę i informują o sposobie działania cyberoszustów wyłudzających pieniądze za pomocą kodów BLIK, nadal dochodzi do tego typu przestępstw. W miniony weekend dwoje mieszkańców Sądecczyzny straciło swoje pieniądze, po tym, jak przekazali kody BLIK osobom, które podszyły się pod ich znajomych.

Schemat działania cyberoszustów jest zazwyczaj bardzo podobny. Najpierw włamują się na konto na portalu społecznościowym wytypowanego przez siebie użytkownika, tym samym je przejmując, a następnie rozsyłają do jego znajomych wiadomości, z prośbą o udostępnienie kodu BLIK. Przestępcy, podszywając się pod właściciela konta, prowadzą z potencjalnymi ofiarami luźne rozmowy, aby nie wzbudzać ich niepokoju. Wywierają też presję czasu, by nie miały chwili na spokojnie zastanowienie się nad sytuacją. Zazwyczaj wmawiają, że są w trakcie zakupów i zapomnieli portfela, czy kupują coś w Internecie po okazyjnej cenie, a nie mają pieniędzy na koncie. Proszą o kod BLIK na kwotę kilkuset złotych, jednocześnie obiecując jak najszybszy zwrot pieniędzy, nawet z nawiązką. Po otrzymaniu kodu, wygenerowanego przez aplikację bankową, oszuści najczęściej wypłacają gotówkę z bankomatu w innym regionie kraju lub płacą za zakupy w sieci. Chociaż właściciel konta musi potwierdzić taką transakcję, robi to, będąc przekonanym, że pomaga znajomemu, który znalazł się w potrzebie.

W podobny sposób w miniony weekend zostało oszukanych dwoje mieszkańców Sądecczyzny. Kobieta, która otrzymała przez komunikator wiadomość od swojej znajomej z prośbą o udostępnienie kodów BLIK, nie była świadoma, że ktoś podszył się pod jej koleżankę, przez co straciła ponad 1800 złotych. Z kolei młody mężczyzna stracił 560 złotych po tym, jak cyberoszust włamując się na konto jego kolegi, poprosił o kod BLIK, dzięki któremu miał opłacić zakupy w Internecie.

Niestety transakcji dokonanych za pomocą kodu BLIK nie można cofnąć dlatego policjanci radzą, w jaki sposób uchronić się przed oszustami.

  • Należy przede wszystkim szczególnie chronić swój PIN do aplikacji mobilnej banku, a także dobrze zabezpieczyć dostęp do konta na portalu społecznościowym, wykorzystując w tym celu dwuskładnikowe uwierzytelnienie logowania. Pamiętajmy również o wylogowaniu się z konta po zakończeniu użytkowania!
  • Nie należy udostępniać wygenerowanych kodów BLIK. Trzeba dokładnie sprawdzić dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej.
  • W sytuacji, gdy ktoś prosi o przekazanie takiego kodu, zawsze należy zweryfikować tożsamość osoby, która wysłała wiadomość. Wystarczy zadzwonić do znajomego, aby upewnić się, czy faktycznie znalazł się w potrzebie

źródło: KM Policji w Nowym Sączu

Skip to content