Historia jak z filmu. 9-latek pomógł 98-latce przechytrzyć oszusta

Dzięki rozwadze seniorki i pomocy, której w kryzysowej sytuacji udzielił jej 9-letni Jakub z Nowego Sącza, kobieta uchroniła swoje oszczędności przed oszustami, a policjanci szybko zatrzymali przestępcę. Postawa chłopca zyskała uznanie szefa sądeckich policjantów, który wczoraj (3 stycznia br.) osobiście podziękował 9-latkowi.

Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu, insp. dr Krzysztof Dymura 3 stycznia br. spotkał się z 9-letnim Jakubem oraz jego tatą, by podziękować chłopcu za właściwą reakcję i pomoc 98-letniej sąsiadce, od której przestępcy chcieli wyłudzić pieniądze tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. Komendant wręczając chłopcu pamiątkowy dyplom oraz maskotkę sądeckiej Policji, zwrócił się do niego takimi słowami: „Serdecznie dziękuję Ci za wzorową postawę i pomoc, której udzieliłeś 98-letniej mieszkance Nowego Sącza. Dzięki temu oszust, który chciał wyłudzić pieniądze od seniorki, został zatrzymany przez funkcjonariuszy, a starsza pani uchroniła swoje oszczędności. Twoja postawa jest godna naśladowania”. Szef sądeckich policjantów pogratulował również rodzicom chłopca, przekazując na ręce taty okolicznościowy list.

Do próby wyłudzenia doszło 20 grudnia br. około godziny 13:30. Sądeccy policjanci otrzymali wówczas zgłoszenie z prośbą o interwencję na jednym z osiedli w Nowym Sączu w związku podejrzeniem oszustwa. Patrol szybko udał się we wskazane miejsce. Podczas rozmowy ze zgłaszającą okazało się, że do jej 98-letniej krewnej na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna podający się za prokuratora i poinformował, że złodzieje chcą ją napaść i okraść jej mieszkanie. W tym samym czasie seniorka prowadziła rozmowę również z telefonu komórkowego z drugim mężczyzną, który rzekomo miał być policjantem. Ten wmówił kobiecie, że musi przekazać mu 8 tysięcy złotych, które będą opłatą za ochronę. Przezorna 98-latka, która miała spore wątpliwości co do intencji rozmówców, postanowiła zadzwonić do swojej rodziny, by się poradzić w tej sprawie. Żeby to zrobić, musiała jednak skorzystać z innego aparatu telefonicznego, dlatego kazała mężczyznom czekać na linii i na chwilę wymknęła się z mieszkania. Pomocy starszej pani udzielił 9-letni Jakub, który ze swojego telefonu wybrał numer do krewnej seniorki. Rodzina, słysząc o zdarzeniu, od razu zorientowała się, że to próba oszustwa. Kiedy rzekomy policjant rozmawiał z 98-latką przed drzwiami do mieszkania, krewni seniorki przybyli na miejsce i ujęli nerwowo zachowującego się mężczyznę. Chwilę później został zatrzymany przez sądeckich policjantów i przewieziony do komendy. W toku prowadzonych czynności sądeccy policjanci przedstawili 38-letniemu mieszkańcowi województwa śląskiego zarzut usiłowania oszustwa, za co grozi mu kara do 8 lat więzienia. Decyzją sądu mężczyzna został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

Skip to content