Ranking samorządów. Które miejsce ma Nowy Sącz? Gdzie są: Stary Sącz, Muszyna i Krynica?

Są już wyniki Rankingu Samorządów przeprowadzanego co roku przez „Rzeczpospolitą”

Ranking jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce. Od 18 lat redakcja „Rzeczpospolitej” ocenia dokonania lokalnych władz w Polsce, pozwala wyłonić i pokazać te samorządy, które najlepiej dbają o swój zrównoważony rozwój.

Zasady rankingu ustala niezależna Kapituła, której przewodniczy były premier RP prof. Jerzy Buzek. W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych, władz publicznych oraz przedstawiciele redakcji „Rzeczpospolitej”.

Zgodnie z przyjętą przez Kapitułę metodologią, ranking weryfikuje skuteczność działań władz samorządowych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania.

Nowy Sącz był oceniany w kategorii miast na prawach powiatu, w której udział wzięło 65 samorządów. Uzyskując 83,81 punktów Nowy Sącz zajął 17 pozycję. To duży awans w stosunku do roku 2021 kiedy miasto uplasowało się na 31 pozycji zdobywając łącznie 66,43. Najlepszy w tej kategorii okazał się Poznań a kolejne miejsca na podium zajęły Kraków i Gliwice. Jeśli chodzi o wyniki z lat wcześniejszych Nowy Sącz radził sobie całkiem nieźle zajmując w 2016 roku miejsce 9; w 2017 roku miejsce 3, w 2018 miejsce 21, w 2019 roku miejsce 8. Najgorszy wynik miasto odnotowało w 2020 roku, kiedy zajęło 52 pozycję.

https://rankingsamorzadow.rp.pl

Ranking Samorządów ocenia nie tylko miasta na prawach powiatu ale także gminy wiejskie i miejsko – wiejskie. Wśród tych ostatnich znalazł się Stary Sącz, uzyskując 43,32 punkty i zajmując 206 pozycję. Na 19 miejscu znalazły się Gorlice, na 41 Muszyna. Krynica Zdrój zajęła natomiast dopiero 466 pozycję. W tej kategorii oceniano aż 881 gmin. Na pierwszym miejscu samorządowego rankingu znalazły się: Starachowice, na drugim Halinów a na trzecim Mszczonów.

https://rankingsamorzadow.rp

Skip to content