Nowy radny w Radzie Powiatu

fot. Maria Olszowska

W trakcie ostatniej sesji Rady Powiatu Nowosądeckiego ślubowanie złożył nowy radny – Józef Głód. Radny, reprezentujący Komitet Wyborczy WSPÓLNA MAŁOPOLSKA zastąpił zmarłą kilka tygodni temu Joannę Stawiarską.

Po uroczystym ślubowaniu i gratulacjach, starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski przedstawił radnym sprawozdanie z pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym.

W tym czasie odbyliśmy pięć posiedzeń Zarządu Powiatu i podjęliśmy 34 uchwały. Opracowaliśmy również projekt uchwały budżetowej Powiatu Nowosądeckiego na rok 2023 wraz z wieloletnią prognozą finansowąmówił starosta Marek Kwiatkowski.

Starosta mówił również o inwestycjach sportowych w powiatowych szkołach, które właśnie zostały zakończone.

Największą z nich jest wybudowanie hali sportowej ze strzelnicą w Marcinkowicach. Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się w miniony poniedziałek. To największa taka inwestycja na terenie Powiatu Nowosądeckiego – mówił starosta Marek Kwiatkowski. – Hala jest nowoczesna i pełnowymiarowa, z zapleczem sportowym. Można w niej rozgrywać mecze piłki halowej siatkowej, koszykowej, nożnej, zaplanować rozgrywki w unihokeja, tenisa ziemnego i stołowego. Obiekt jest przeznaczony dla uczniów szkół powiatowych, ale również dla mieszkańców i zespołów sportowych. Oczywiście jest miejsce dla kibiców, ścianka wspinaczkowa, prysznice, szatnie i parking. W hali znajduje się również nowoczesna strzelnica na osiem stanowisk. To pierwszy etap inwestycji. Jeszcze w listopadzie ogłosimy przetarg na budowę zewnętrznej części lekkoatletycznej. Znajdą się tutaj: boisko wielofunkcyjne, korty tenisowe, nowoczesne boisko do squasha, bieżnie, rzutnie, skocznia w dal i wzwyż, miejsce do pchnięcia kulą, pełnowymiarowy basen na 25 metrów, w którym woda będzie podgrzewana. Tym samym powstanie piękne Powiatowe Centrum Sportu w Marcinkowicach – z tego, co wiem, w Małopolsce nie ma takiego obiektu.

Starosta dodał, że obiekt został niemal w całości wybudowany ze środków zewnętrznych, a inwestycja nie obciążyła budżetu Powiatu Nowosądeckiego.

To niespotykane, aby takie obiekty udało się budować niemal w całości ze środków zewnętrznych! Całkowita wartość inwestycji to 13 milionów 307 tysięcy złotych. Zdobyliśmy dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w wysokości 4,5 miliona złotych, z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 6,3 miliona złotych. Pozostała kwota to pieniądze ze sprzedaży działek powiatowych. Dzięki pozyskanym środkom, nie musieliśmy obciążać budżetu powiatowego – mówił starosta Marek Kwiatkowski.

Wczoraj oddaliśmy do użytku boiska, bieżnię, skocznie i miejsce do pchnięcia kulą, które znajdują się przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Krynicy-Zdroju. Nie tak dawno byłem w tej szkole i zobaczyłem trawę zamiast boisk. Obiecałem, że jeszcze w tym roku zrobimy tutaj obiekty sportowe. Pomimo różnych problemów – zrealizowaliśmy tę inwestycje jeszcze w tym roku. Duża w tym zasługa firmy Bud-Mat, która wywiązała się z umowy przed terminem.

Ale to nie wszystko. W październiku zakończył się także remont sali gimnastycznej w Zespole Szkół w Starym Sączu (całkowity koszt inwestycji to 119 925 zł), a także budowa zewnętrznej siłowni przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Nawojowej (koszt: 108.240 zł, dofinansowanie z programu Małopolska Infrastruktura Rekreacyjno-Sportowa 2022 wyniosła 32 210 zł).

Podczas sesji starosta poinformował radnych o spotkaniach, które odbył w okresie międzysesyjnym oraz o zakończonych i trwających remontach dróg i mostów.

Radni zapoznali się m.in. z informacją dotyczącą realizacji zadań oświatowych Powiatu Nowosądeckiego za rok szkolny 2021/2022 oraz informacją na temat przygotowań do zimowego utrzymania dróg powiatowych. Podjęli też uchwałę w sprawie zmian osobowych w komisjach Rady  wiążących się w z powołaniem nowego radnego; uchwałę w sprawie Programu Współpracy Powiatu Nowosądeckiego z Organizacjami Pozarządowymi na rok 2023 oraz uchwałę w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Nowosądeckiego oraz dyżurów aptek ogólnodostępnych w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy na terenie Krynicy-Zdroju, Miasta i Gminy Stary Sącz, miasta Grybów oraz gminy Grybów, w 2023 roku. Radni nie wyrazili zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radną Rady Powiatu Nowosądeckiego Martą Adamczyk.

Podjęli natomiast uchwałę w sprawie zmian w budżecie Powiatu Nowosądeckiego na 2022 rok oraz zmian w Uchwale Budżetowej Powiatu Nowosądeckiego na 2022 rok i w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Nowosądeckiego.

W trakcie Sesji Starosta Nowosądecki Marek Kwiatkowski przyjął z rąk wicewojewody małopolskiego Mateusza Małodzińskiego, przyznany przez Prezydenta Andrzeja Dudę Srebrny Krzyżem Zasługi.

źródło: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

Skip to content