W najbliższą sobotę w Miasteczku Galicyjskim odbędzie się piknik historyczny

„Armia Krajowa. Z miłości do Polski” – to hasło pikniku historycznego, który odbędzie się w najbliższą sobotę (24 września) w Miasteczku Galicyjskim. Piknik odbwa sie z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową.

W trakcie wydarzenia przewidziano wiele atrakcji dla dorosłych i najmłodszych, związanych z historią Armii Krajowej i najnowszą historią Polski.  Jak zwykle przy takiej okazji nie zabraknie stoisk grup rekonstrukcyjnych (SRH 1 PSP AK oraz GRH 1 PSP AK). Będzie można zobaczyć umundurowanie i wyposażenie oddziałów partyzanckich.

Prezentowane będzie wystawa „Z miłości do Polski. Armia Krajowa” przedstawiająca genezę powstania jednej z największych armii podziemnych na tle ówczesnej sytuacji politycznej Polski i Europy, a także wprowadzająca odbiorcę w struktury Polskiego Państwa Podziemnego. Miejsce na wystawie poświęcono również Powstaniu Warszawskiemu i losom jej żołnierzy po rozwiązaniu Armii Krajowej i przekształceniu jej w Delegaturę Sił Zbrojnych na Kraj, a potem Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, które kontynuowało walkę z okupantem sowieckim.

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie przygotował stoiska edukacyjne, na których będzie można zapoznać się z grami planszowymi oraz kolorowankami dla najmłodszych, a także pobrać darmowe broszury, biuletyny i inne ciekawe publikacje.

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu oferuje animacje i zabawy dotyczących historii Sądecczyzny oraz kiermasz regionalny.

Od godziny 12.00 będzie rozgrywana gra mobilna „Rozbijmy więzienie w Miechowie”.

Wstęp wolny.

Szczegóły w materiale filmowym.

Skip to content