Kolejny niewybuch na Sądecczyźnie

źródło: KM Policji w Nowym Sączu

Moździerz z czasów II wojny światowej znaleziony we Florynce

28 czerwca br. w godzinach wieczornych w miejscowości Florynka pracownik firmy budowlanej podczas wykonywania prac ziemnych znalazł niewybuch, o czym natychmiast powiadomił sądecką Policję. Na miejsce wezwano saperów z Krakowa, a do ich przybycia znalezisko zabezpieczali grybowscy mundurowi.

28 czerwca br. kilka minut przed godziną 19 sądeccy policjanci otrzymali informację, że w miejscowości Florynka w gminie Grybów pracownik firmy budowlanej wykonując prace ziemne, znalazł niewybuch. Powiadomieni funkcjonariusze natychmiast udali się we wskazane. W pierwszej kolejności niewybuch o długości ok. 30 cm sprawdził policjant z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego sądeckiej Policji, stwierdzając, że to moździerz pochodzący najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej. Następnego dnia na miejsce przybyła załoga 16. Batalionu Powietrznodesantowego z Krakowa, która sprawdziła niewypał, zabezpieczyła go w pojeździe pirotechnicznym, a następnie zabrała pocisk do neutralizacji.

Uwaga na niewybuchy, mogą być śmiertelnie niebezpieczne!

Niewybuchy, mimo wielu lat spędzonych głęboko w ziemi, nadal mogą stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi. Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem dotykać ani przenosić, ponieważ jakiekolwiek manipulowanie przy nim grozi wybuchem, a co za tym idzie uszkodzeniem ciała, a nawet śmiercią osoby przebywającej w jego pobliżu!W przypadku znalezienia niewybuchu czy amunicji należy natychmiast powiadomić Policję, a do czasu przybycia funkcjonariuszy zabezpieczyć to miejsce i nie dopuścić, by inne osoby nieświadome zagrożenia naraziły się na niebezpieczeństwo. Następnie policjanci będą zabezpieczać takie znalezisko do czasu przyjazdu specjalistycznego patrolu saperskiego, który zabierze niewypały czy amunicję do detonacji.

Skip to content