Masz je w apteczce? Wyrzuć. Kolejne popularne leki wycofane

fot; Unisplash/Christina Victoria Craft

Główny Inspektor Farmaceutyczny w ciągu ostatnich dni poinformował o wycofaniu kolejnych leków. Powody takiej decyzji GIF są różne, od złego opakowania leku po niewłaściwy skład specyfiku.

Na liście wycofanych leków przez GIF znajdują się także leki, które mogą zagrażać zdrowiu a nawet życiu. Nie są one już dostępne w sprzedaży ale warto jednak sprawdzić czy nie posiadamy ich w swojej apteczce.

W razie wątpliwości co do przydatności lekarstw należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Poniżej lista wycofanych farmaceutyków:

1 .Polopiryna Max Hot

Numer serii: 902038 Data ważności: 2022-04-30 Numer serii: 902272 Data ważności: 2022-06-30. Przyczyną decyzji o wycofaniu przedmiotowego produktu leczniczego jest potwierdzenie w badaniach stabilności podwyższonej zawartości kwasu salicylowego.

2. Tabex

tabletki powlekane o nr serii 31120. Przyczyna wycofania leku był fakt, że badana próbka produktu Tabex 1,5 mg, tabletki powlekane o numerze serii 31120 nie spełnia wymagań specyfikacji w zakresie parametru zawartości zanieczyszczeń (w zakresie zawartości N – formylcitisine)

3. Elenium (Chlordiazepoxidum)

tabletki drażowane, 5 mg, 20 tabletek drażowanych, wykazuje działanie przeciwlękowe, uspokajające, umiarkowanie nasenne, zmniejszające napięcie mięśni szkieletowych

numer serii: 50120, termin ważności: 12.2023. Decyzja o wycofaniu jest podjęta w związku ze stwierdzeniem wyniku poza specyfikacją w programie ciągłego badania stabilności w warunkach normalnych, po 18 miesiącach sezonowania dla parametru: stopień uwalniania substancji czynnej (Chlordiazepoxidum). 

4. Ikervis

1 mg/ml krople do oczu, emulsja o numerze serii 4N78E,

Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego w systemie Rapid Alert wpłynęła informacja od Europejskiej Agencji Leków o wykryciu kryształów substancji czynnej w określonych seriach produktu leczniczego Ikervis.

źródło: GIF

Skip to content