Kradną choinki z lasu. Interweniuje straż graniczna i leśnicy

Okres przedświąteczny to czas wyjątkowego zapotrzebowania na choinki. Można je kupić w marketach, sklepach ogrodniczych ,na rynkach, placach handlowych, jarmarkach a nawet na ulicach. Zdarza się, że nieuczciwi sprzedawcy proponują zakup drzewek pochodzących z nielegalnej wycinki leśnej. Dlatego wzorem lat poprzednich patrole Straży Granicznej i strażników leśnych wyjeżdżają wspólnie kontrolować tereny leśne.

  Szczególną uwagą obejmowane są oczywiście miejsca, w których dochodzi do kradzieży choinek. Funkcjonariusze kontrolują zasady wywożenia drzewa z lasu ale zwracają szczególną uwagę na pułapki i sidła zastawiane przez kłusowników.

Ponadto, samochody terenowe, quady i skutery śnieżne będące na wyposażeniu Straży Granicznej ułatwiają leśnikom zatrzymywanie sprawców nielegalnego wjazdu do lasów. Dzięki kamerom termowizyjnym oraz noktowizorom możliwa jest również dobra obserwacja terenu po zmroku.

W rejonach przygranicznych kontrolowana jest również infrastruktura graniczna oraz sprawdzany teren w bezpośredniej bliskości granicy państwa.

Do ochraniania terenów leśnych z Nowego Sącza delegowani są funkcjonariusze Wydziału Odwodowego (Reprezentacyjnego). Obecnie współpracują oni z Gorczańskim Parkiem Narodowym oraz Nadleśnictwem Limanowa.

źródło: KaOSG

Skip to content