Nowe obostrzenia. Obowiązek szczepień, nauka zdalna i limity w miejscach publicznych

zdjęcie poglądowe
https://unsplash.com/photos/-Edt6xAr_dg/Kristine Wook

Zaledwie tydzień od wprowadzenia obostrzeń zwiazanych z pandemia koronawirusa rząd decyduje się wprowadzić kolejne. Wśród nich m.in.

Obowiązkowe szczepienia dla medyków, nauczycieli, służb mundurowych od 1 marca.

Od 15 grudnia 2021 r. obowiązują następujące obostrzenia:

  1. obniżone zostają limity w lokalach: w restauracjach, barach, kinach, teatrach, obiektach sakralnych z 50 proc. do 30 proc. Organizator, przedsiębiorca będzie musiał wykazać, że weryfikuje certyfikaty. W kinach dodatkowo zakaz konsumpcji.
  2. kluby i dyskoteki zamknięte poza dniami 31 grudnia 2021 i 1 stycznia 2022 r. Limit w tego typu lokalach w te dwa dni to maksymalnie 100 osób (z wyłączeniem zaszczepionych).
  3. limit osób w transporcie zbiorowym obniżony do 75 proc.
  4. obowiązkowe testy dla współdomowników osób zakażonych niezależnie czy tego czy są one zaszczepione czy nie.
  5. nauka zdalna od 20 grudnia do 9 stycznia (z wyłączeniem żłobków i przedszkoli)
  6. darmowe testy przeciw COVID-19 dla pracowników.
  7. do początku stycznia ograniczenia w funkcjonowaniu klubów i dyskotek

Informacje o planowanych obostrzeniach przekazano w trakcie konferencji prasowej. Minister zdrowia przekonywał także, że trwają prace nad prawem mającym umożliwiać pracodawcy sprawdzenie wyniku testu pracownika.

– Działania będą miały trzy obszary. To projekt ustawy, nad którym pracujemy z klubem PiS. Pracodawca będzie miał prawo oczekiwać okazania wyniku testu przez pracownika, by zapewniać bezpieczne środowisko pracy. Testy będą za darmo. Wprowadzimy rozwiązanie, że przez formularz dostępny na naszych stronach internetowych, będzie można się zapisać na bezpłatny test dla pracowników. Wybranie go nie będzie powodowało kierowania na domyślną kwarantannę, jak ma to miejsce w przypadku skierowania przez lekarza – podkreślił minister Niedzielski

Skip to content