2 miliony tabletek z pseudoefedryną, broń i amunicja. Pogranicznicy rozbili gang (FILM)

źródło" KaOSG

Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału SG wspólnie z funkcjonariuszami śląskiego CBŚP oraz czeskimi celnikami z Frydka Mistka rozbili międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się produkcją i sprzedażą metamfetaminy. Zlikwidowano także kanał przerzutowy narkotyków z Polski do Czech.

Śledztwo prowadzone wspólnie przez funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej z siedzibą w Nowym Sączu oraz policjanci z Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji trwało kilka miesięcy. Rozpracowywano międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się wprowadzaniem do obrotu lekarstw z pseudoefedryną, które następnie wykorzystywane były do produkcji metamfetaminy – silnie uzależniającego narkotyku syntetycznego.

W trakcie prowadzonych działań ustalono, iż lekarstwa z pseudoefedryną w głównej mierze trafiały do Czech. Tam produkowano z nich metamfetaminę, którą z kolei rozprowadzano na terenie swojego kraju oraz przemycano z powrotem do Polski. Z uwagi na międzynarodowy zasięg działania tej grupy polscy funkcjonariusze współpracowali z czeskimi celnikami z Frydka Mistka.


Efektem działań było zatrzymanie po obu stronach granicy łącznie 11 osób (6 Czechów i 5 Polaków). W Polsce działania przeprowadzono na terenie województwa małopolskiego i mazowieckiego.

W trakcie akcji zabezpieczono ponad 2 mln tabletek zawierających pseudoefedrynę lub syntetyczne opioidy, narkotyki w postaci marihuany i amfetaminy, szereg odczynników służących do produkcji narkotyku, 3 jednostki broni palnej, w tym pistolet maszynowy z tłumikiem domowej produkcji wraz z magazynkami i kilkaset szt. amunicji różnego kalibru. Na terenie Czech zlikwidowano 3 kompletne linie mogące służyć do produkcji metamfetaminy, przy czym w dwóch odbywała się właśnie produkcja tego narkotyku. Czwartą linię funkcjonariusze odkryli w woj. małopolskim. Przeprowadzone czynności doprowadziły również do ustalenia dwóch magazynów, które służyły do przechowywania nielegalnych farmaceutyków. Na poczet grożących kar zabezpieczono pieniądze należące do podejrzanych, tj.: prawie milion koron czeskich, ponad 1,5 tys. euro oraz 35 tys. zł.


W toku prowadzonego pod nadzorem Śląskiego Zamiejscowego Wydziału do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach śledztwa ustalono, że od 2016 roku członkowie gangu mogli wprowadzić do obrotu ponad 32 tys. opakowań tabletek zawierających pseudoefedrynę lub syntetyczne opioidy, o wartości prawie 2 mln zł. Z kilkudziesięciu tysięcy opakowań można wyprodukować co najmniej 32 kg metamfetaminy, której czarnorynkowa wartość oscyluje w granicach 6 mln zł.
W Śląskim Zamiejscowym Wydziale do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach 7 podejrzanym przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej czy narkotykowe. Sześciu podejrzanym, którzy zostali zatrzymani na terenie Polski grożą kary co najmniej 3 lat pozbawienia wolności, a tym wobec których orzekać będzie sąd czeski – co najmniej 10 lat.

Skip to content