Plaga pijanych kierowców. Rekordzista miał 4 promile

Surowe konsekwencje grożą siedmiu nietrzeźwym kierującym, których w ostatni weekend zatrzymali sądeccy policjanci. Jeden z nich kierował samochodem pomimo dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów, a także był poszukiwany przez prokuraturę, kolejny zjechał na pobocze i uderzył w betonowy murek. Rekordzistę, który miał w organizmie 4 promile alkoholu, ujęli obywatele.

Tylko w miniony weekend tj. od 21 do 23 maja br. na drogach Sądecczyzny policjanci zatrzymali siedmiu nietrzeźwych kierujących. W sobotni wieczór we Florynce grybowscy policjanci zwrócili uwagę na kierującego motorowerem marki Zipp, bez tablic rejestracyjnych. Gdy zatrzymali go do kontroli drogowej od razu wyczuli silną woń alkoholu. Jak się okazało 37-letni mieszkaniec gminy Grybów miał w organizmie prawie 2,5 promila alkoholu. Ponadto posiadał również sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Kilkanaście minut później w Jasiennej kierujący quadem, mając w organizmie blisko 2 promile alkoholu, na prostym odcinku drogi stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w betonowy murek. Również i w tym przypadku pojazd nie był dopuszczony do ruchu.

W niedzielę po południu w Podegrodziu policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 29-letniego mieszkańca tej gminy, który w organizmie miał ponad 3 promile alkoholu. Nie było to jedyne przewinienie kierowcy citroena, ponieważ mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania.

Kilka godzin później oficer dyżurny sądeckiej Policji otrzymał zgłoszenie o obywatelskim ujęciu nietrzeźwego kierowcy, który jechał fordem ulicą Węgierską w Nowym Sączu. Styl jazdy mężczyzny od razu wzbudził niepokój u innych kierujących, którzy szybko zareagowali, zmuszając go, by zjechał na pobliską stację paliw. Nietrzeźwy kierowca został przekazany mundurowym. Badanie trzeźwości wykazało, że 35-letni sądeczanin ma w organizmie 4 promile alkoholu!

Również w niedzielę, na tej samej ulicy, sądeccy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej  kierującego audi. 30-letni mieszkaniec Gorlic siadł za kierownicę pomimo sądowego dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, a w organizmie miał ponad promil alkoholu. Dodatkowo był poszukiwany przez Prokuraturę Rejonową w Jaśle.

W miniony weekend policjanci zatrzymali także dwóch nietrzeźwych rowerzystów. 42-latek miał w organizmie ponad promil alkoholu, a 31-latek ponad 1,5 promila.

Teraz niefrasobliwi kierowcy będą musieli ponieść konsekwencje swoich czynów. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, grozi m.in. kara do 2 lat więzienia. Ponadto za popełnienie tego przestępstwa w okresie obowiązywania orzeczonego przez sąd zakazu grozi kara do 5 lat więzienia.

———————————————————————————

Spożycie nawet małej ilości alkoholu negatywnie wpływa na umiejętności prowadzenia samochodu, powodując obniżenie koncentracji i kłopoty z oceną odległości czy oszacowaniem ryzyka. To przekłada się na trudność w utrzymaniu stabilnego toru jazdy, a często również na brawurę. Dlatego nigdy nie należy siadać za kierownicą po alkoholu, jak również pozwalać nietrzeźwemu prowadzić czy podróżować z pijanym kierowcą. Należy także niezwłocznie powiadomić Policję, jeśli styl jazdy kierowcy (np. jazda „wężykiem”, zajeżdżanie innym drogi itp.) może świadczyć o tym, że jest pod wpływem alkoholu. Nieważne czy jest to kierowca samochodu, motocykla czy roweru, apelujemy, aby nikt nie pozostawał obojętny, gdy widzi nietrzeźwego kierującego. Przecież chodzi o ludzkie życie! Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112, a funkcjonariusze sprawdzą każdy taki sygnał. 

KONSEKWENCJE KIEROWANIA POJAZDEM PO ALKOHOLU

Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) jest wykroczeniem, natomiast prowadzanie pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) jest przestępstwem.

Za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi:

·         grzywna w wysokości do 5000 zł lub areszt do 30 dni,

·         zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat,

·         10 punktów karnych.

Za przestępstwo prowadzania pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi:

·         grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 2 lat (Jeżeli sprawca dopuścił się tego czynu np. w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w związku ze skazaniem za to przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat),

·         zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat,

·         świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł,

·         jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowoduje wypadek, w którym są zabici lub ciężko ranni, trafi do więzienia na minimum 2 lata, a kara nie będzie mogła być zawieszona. Ponadto w takim przypadku sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Skip to content