Chcą aby w Nowym Sączu powstał sklep socjalny

Koło Partii Razem w Nowym Sączu i lokalne struktury Nowej Lewicy złożyły do Prezydenta Miasta Nowego Sącza Ludomira Handzla petycję w sprawie utworzenia sklepu socjalnego. 

Sklepy socjalne to miejsca, które dają możliwość zakupienia żywności i chemii po niższych cenach. Są one oferowane mając krótki termin ważności, we współpracy z tradycyjnymi sklepami, które chętnie odsprzedają towar w zamian za reklamę.

W sklepach zakupy mogą robić osoby korzystające z usług Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie oraz seniorki i seniorzy. 

Sklep socjalny z powodzeniem funkcjonuje już w Katowicach i planowane jest otwarcie wielu kolejnych. Lokalne struktury Partii Razem i Nowej Lewicy oferują pomoc Prezydentowi Ludomirowi Handzlowi w zorganizowaniu takiego miejsca w Nowym Sączu. 

Obok zrobienia zakupów sklep daje też możliwość integracji mieszkanek i mieszkańców, dzięki funkcjonującej przy nim kawiarni. Coraz większym problemem społecznym jest samotność i związane z tym problemy w zakresie zdrowia psychicznego takie jak depresja.

Współcześnie marnowane jest bardzo dużo żywności, a jej produkcja jest związana z eksploatacją środowiska naturalnego. Wiele osób nadal nie stać na wyżywienie. W gminie Nowy Sącz w roku 2020 359 osób otrzymywało zasiłek celowy w ramach programu Posiłek w szkole i w domu, a 610 osób otrzymywało posiłki w formie pomocy niepieniężnej. W związku z tym dofinansowanie utworzenia sklepu socjalnego z środków samorządowych ma też wymiar ekologiczny i etyczny.

Załączam petycję i zdjęcie (petycję w imieniu organizacji składała Zuzanna Jakowicka).

Więcej informacji na temat sklepów socjalnych w Polsce znajduje się na stronie Fundacji Wolne Miejsce – https://wolnemiejsce.pl/spichlerz/

Skip to content