Zamknięte m.in. żłobki i przedszkola. Od soboty nowe obostrzenia

Kilka minut po godzinie 11.00 rozpoczęła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego. Przekonywał on, że system ochrony zdrowia zbliża się do granic swojej wydolności.

-Jesteśmy w sytuacji krytycznej – dodał Minister Zdrowia Adam Niedzielski

Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami od najbliższej soboty (27 marca) w całej Polsce będą obowiązywać nowe obostrzenia sanitarne. Najważniejszą zmianą jest zamknięcie żłobków i przedszkoli, co oznacza konieczność pozostania w domach milionów Polaków.

Nowe zasady obowiązujące od 27 marca:

1. Zamknięte zostaną sklepy wielkopowierzchniowemeblowe i budowlane – o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. metrów kwadratowych.

2. Limit osób w placówkach handlowych zostaje zmniejszony do 1 osoby na 20m2 (sklepy o powierzchni powyżej 100m2).

3. Zmniejszony zostaje limit osób mogących przebywać w kościołach. To 1 osoba na 20m2.

4. Zamknięte zostają salony urody, zakłady fryzjerskie i kosmetyczne.

5. Zamknięte zostaną żłobki i przedszkola (z placówek będą mogły skorzystać dzieci pracowników medycznych i służb mundurowych). Rodzice mogą skorzystać z tzw. zasiłku opiekuńczego.

6. Obiekty sportowe pozostaną otwarte tylko dla sportu zawodowego

Dodatkowo Minister Zdrowia zaleca spędzenie Świąt Wielkiej Nocy w wąskim gronie, ograniczenie przemieszczania się oraz przejście na tzw. „pracę zdalną” tam, gdzie jest to możliwe. Utrzymane zostają także dotychczasowe restrykcje takie jak noszenie maseczek, dezynfekcja czy utrzymanie dystansu społecznego.

Obostrzenia będą obowiązywać przez 2 tygodnie czyli do 9 kwietnia.

Skip to content