Kościoły pozostaną otwarte. Minister Zdrowia apeluje do księży

Dziś (25 marca) zostały przedstawione nowe obostrzenia sanitarne, które będą obowiązywać od najbliższej soboty. Zamknięte zostały m.in. żłobki, przedszkola, zakłady fryzjerskie czy wielkopowierzchniowe sklepy. Otwarte pozostaną natomiast kościoły, gdzie ma obowiązywać zmniejszony limit osób (1 osoba na 20m2).

Minister Zdrowia Adam Niedzielski wraz z sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski biskupa Arturem Mizińskim, wystosowali wspólny komunikat do księży. Apelują w nim do księży proboszczów o bardzo poważne podejście do obowiązujących zasad dotyczących liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach.

Poniżej treść całego komunikatu.

Wspólny komunikat ministra zdrowia dr. Adama Niedzielskiego i sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski biskupa Artura Mizińskiego

Trzecia fala epidemii jest faktem i stanowi obecnie największe zagrożenie dla zdrowia oraz życia Polaków. Wobec rosnącej liczby zakażeń nie można pozostawać obojętnym. Dziś potrzeba nam odpowiedzialności, zarówno tej indywidualnej, jak i zbiorowej. Obok szczepionki jest to nasza najważniejsza broń w walce z epidemią. Dlatego o tę odpowiedzialność apeluje zarówno władza świecka jak i duchowna. Naszą wspólną troską jest dziś ochrona zdrowia i życia wszystkich Polaków, dlatego w takim samym stopniu wszyscy jesteśmy wezwani do zachowania istniejących zasad i obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych. Przestrzegając ich, wykazujemy się troską o naszych rodaków. Najwyższym dobrem doczesnym jest zawsze zdrowie i życie. Brak dbałości o zdrowie i życie własne oraz innych to działanie wbrew solidaryzmowi społecznemu i wbrew nauce Kościoła katolickiego.

Kierując się troską o życie i zdrowie wiernych uczestniczących w życiu Kościoła, apelujemy do wszystkich księży proboszczów o bardzo poważne podejście do obowiązujących zasad dotyczących liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach.

Apel ten zostanie poparty pismem skierowanym przez księży biskupów do wszystkich parafii, z wyraźnym wskazaniem ścisłego przestrzegania zasad sanitarno-epidemiologicznych. Tylko nasze wspólne odpowiedzialne podejście do walki z epidemią uchroni nas przed koniecznością wprowadzania kolejnych, bardziej restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa.”

Decyzja o pozostawieniu otwartych kościołów w czasie Świąt Wielkiej Nocy wzbudza krytykę części ekspertów, środowiska medycznego oraz polityków parlamentarnej opozycji.

źródło:

Skip to content