Tylko dla dziewcząt: powstaje Akademia talentów siatkarskich!

W Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu powstaje Akademia Talentów Powiatu Nowosądeckiego w Piłce Siatkowej Dziewcząt. Uczennice, które będą chciały rozwijać swoją karierę siatkarską pod okiem najlepszych trenerów, mogą to zrobić właśnie w starosądeckim liceum.

– O tym, że piłka siatkowa jest sportem bardzo popularnym w naszym regionie wiadomo od dawna – mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – Wiele młodych osób doskonali się właśnie w tej dziedzinie. Jako władze Powiatu, stwarzamy młodzieży warunki do trenowania i rozwoju, aby mogła szlifować swój talent. Właśnie w tym celu powołujemy Akademię Talentów Powiatu Nowosądeckiego w Piłce Siatkowej Dziewcząt. Projekt jest adresowany do wszystkich tegorocznych absolwentek szkół podstawowych z całego Powiatu Nowosądeckiego, które chcą wykazać się na polu sportowym, a jednocześnie solidnie przygotować do egzaminu maturalnego i rozwijać zainteresowania w innych dziedzinach.

Na pomysł utworzenia Akademii wpadł trener siatkarek Janusz Pasiut działający w Międzyszkolnym Uczniowskim Klubie Sportowym Poprad Stary Sącz i zaproponował to Krzysztofowi Szewczykowi – dyrektorowi Liceum Ogólnokształcącego im. Marii-Skłodowskiej w Starym Sączu. Inicjatywa zyskała przychylność i wsparcie starosty nowosądeckiego Marka Kwiatkowskiego.

– Nasza szkoła oferuje naukę w klasach o zróżnicowanych profilach i dysponuje profesjonalnym zapleczem w postaci świetnie wyposażonej, nowoczesnej hali sportowej – mówi dyrektor starosądeckiego LO Krzysztof Szewczyk. – Przez powołanie Akademii, chcemy umożliwić świeżo upieczonym absolwentkom szkół podstawowych kontynuowanie nauki w szkole ponadpodstawowej i pogodzenie edukacji z miłością do siatkówki. Nasze Liceum to szkoła z tradycjami siatkarskimi. Przez wiele lat nauczyciele i uczniowie propagowali piłkę siatkową organizując i biorąc udział w rozgrywkach.

Wystarczy przypomnieć projekt związany z działalnością Siatkarskiego Ośrodka Szkolnego działającego pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu. Od roku 2012 dziewczęta, uczennice klasy siatkarskiej, miały okazję zdobywać i doskonalić swoje umiejętności pod okiem trenerów piłki siatkowej biorąc udział w wielu projektach i rywalizując z klubami zagranicznymi. Siatkarki z Liceum wywalczyły dwukrotnie miejsca w pierwszej dziesiątce Ogólnopolskiej Licealiady w Piłce Siatkowej. Kadrę trenerską stanowili doświadczeni nauczyciele Liceum oraz trenerzy Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego Poprad Stary Sącz. Projekt co prawda nie jest już realizowany, ale zainteresowanie siatkówką dziewcząt nie słabnie.

Dodatkowe zajęcia będą finansowane z budżetu Powiatu Nowosądeckiego. Tygodniowo będzie to sześć godzin treningów. Jednocześnie dziewczęta będą zawodniczkami Międzyszkolnego UKS Poprad Stary Sącz i będą stanowić drużynę ligową pod nazwą Akademia Talentów Powiatu Nowosądeckiego w Piłce Siatkowej Dziewcząt.

Skip to content