Mróz nie odpuszcza. Nawet do -22 stopni

Nie pocieszają najnowsze informacje płynące z Biura Prognoz Meteorologicznych w Krakowie. Mróz nie odpuszcza a niskie temperatury będą nam towarzyszyć przynajmniej do jutra (19 stycznia).

Temperaturę minimalna najbliższej nocy wyniesie od -18°C do -15°C, a lokalnie nawet do -22°C. Temperatura maksymalna we wtorek to od -12°C do -10°C. Odczucie zimną będzie potęgował wiatr o średniej prędkości od 20 km/h do 30 km/h.

I jak zawsze przy takiej okazji warto przypomnieć, że niskie temperatury stanowią często zagrożenie życia. Na ryzyko wychłodzenia najczęściej narażone są osoby bezdomne oraz będące pod wpływem alkoholu, ale także osoby starsze i samotne, mające trudności z radzeniem sobie w codziennych czynnościach, z poruszaniem się czy zadbaniem o zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Dlatego gdy wiemy, że ktoś znalazł się w takiej sytuacji warto reagować. Wystarczy zawiadomić odpowiednie służby dzwoniąc na alarmowe numery telefonów: 112 (lub 997 czy 986). Jeden telefon może często uratować czyjeś życie.

Kilkunastostopniowe mrozy są niebezpieczne nie tylko dla ludzi ale i dla zwierząt. Pozostawione na podwórku, a często przywiązane łańcuchem psy nie mają możliwości schowania się. Warto zadbać o to, aby zwierzę miało ciepłą budę (najlepiej wyścieloną słomą, ponieważ koce czy materace szybko chłoną wilgoć i zamarzają) oraz ciepły posiłek i wodę. Kotu można zostawić otwarte okienko np. w piwnicy czy innym ogrzewanym pomieszczeniu. Dobrym rozwiązaniem są także prowizoryczne budki postawione pod domem czy blokiem.

Skip to content