">

120 km na godzinę i 1 promil alkoholu we krwi

Policjanci sądeckiej grupy SPEED kilka dni temu zatrzymali do kontroli drogowej mężczyznę, który w terenie zabudowanym jechał 122 km/h, przekraczając dopuszczalną prędkość aż o 72 km/h! Jak się później okazało kierowca oprócz tego wykroczenia popełnił również przestępstwo.

Policjanci ruchu drogowego sądeckiej komendy, którzy pełnią służbę w grupie SPEED codziennie patrolują drogi naszego regionu, a ich głównym zadaniem jest walka z przejawami agresji i notorycznym łamaniem przepisów przez kierujących. Kiedy kilka dni temu około godziny 16 na terenie gminy Łososina Dolna funkcjonariusze prowadzili statyczną kontrolę prędkości, ich uwagę zwrócił kierowca, który bardzo szybko poruszał się volkswagenem. Pomiar wskazał 122 km/h, podczas gdy dopuszczalna prędkość, z uwagi na teren zabudowany, wynosiła 50 km/h. Funkcjonariusze natychmiast zatrzymali mężczyznę do kontroli drogowej. Jak się okazało brawurowa jazda nie była jego jedynym przewinieniem, ponieważ badanie na trzeźwość wykazało, że ma on w organizmie blisko 1 promil alkoholu. Kierowanie pojazdem w takim stanie jest przestępstwem.

Kierowca volkswagena za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym został ukarany mandatem, na jego konto trafiło 10 punktów karnych, a policjanci elektronicznie zatrzymali mu prawo jazdy. Z kolei za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości mężczyzna odpowie przed sądem, gdzie grożą mu poważne konsekwencje.

***

Za przestępstwo prowadzania pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi:

·         grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 2 lat (Jeżeli sprawca dopuścił się tego czynu np. w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w związku ze skazaniem za to przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat),

·         zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat,

·         świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5 tys. zł do 60 tys. zł,

·         jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowoduje wypadek, w którym są zabici lub ciężko ranni, trafi do więzienia na minimum 2 lata, a kara nie będzie mogła być zawieszona. Ponadto w takim przypadku sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Skip to content