Sylwester 2020. Za co grożą nam mandaty?

Sylwester 2020 będzie z pewnością zupełnie inny od tych, które przyszło nam przeżywać w przeszłości. Pandemia koronawirusa mocno zmieniła rzeczywistość, a wprowadzone przez rząd obostrzenia sanitarne wywołały sporo chaosu. Czy 31 grudnia będzie obowiązywać godzina policyjna? Czy można zorganizować imprezę w domu a jeśli tak to ile osób może w niej uczestniczyć? Czy po godzinie 19 można udać się do sklepu czy na spacer z psem? To zaledwie kilka pytań jakie od kilku dni pojawiają się w przestrzeni publicznej.

I co ciekawe, prostej odpowiedzi na nie nie ma.

Zgodnie z obowiązującym rygorem sanitarnym Sylwester 2020 ma być kameralny , podobnie jak w trakcie Wigilii może uczestniczyć w nim maksymalnie 5 osób plus domownicy. Zakaz działania hoteli czy pensjonatów spowodował, że większość Polaków pożegna stary rok w domu. Rozporządzenie premiera Rady Ministrów z 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, wprowadza w Sylwestra od godziny 19.00 do dnia następnego do godziny 6.00. zakaz przemieszczania się. Zgodnie z tym, wychodzenie w tych godzinach możliwe jest tylko w ramach wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej, a także zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Czy grożą nam mandaty?

Sytuacja związana z mandatami w sylwestrową noc jest co najmniej skomplikowana. Część prawników twierdzi, że wypowiedzi premiera rozmijają się z treścią rozporządzenia. Ich zdaniem możliwość ograniczenia swobód obywatelskich, w tym prawa do przemieszczania się, możliwa jest tylko po wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Po kilku dniach od wprowadzenia rozporządzenia Mateusz Morawiecki określił zakaz jako apel i prośbę, choć odwołał się do analogicznej sytuacji na wiosnę. Innego zdania są natomiast ministrowie, którzy zapowiadają surowe karanie osób przyłapanych w sylwestrową noc poza domem.

Także policja wskazała, że nie ma wątpliwości co do obowiązywania prawa, którego przestrzegania będzie pilnować w Sylwestra.Skip to content