W nocy nawet – 16 stopni. Zadbajmy o osoby bezdomne i zwierzęta!

Nadchodząca noc będzie mroźna. Synoptycy ostrzegają przed mocnym spadkiem temperatur nawet do -16 stopni, zwłaszcza w obniżeniach terenu. Uczucie zimna będzie potęgował wiatr o średniej prędkości od 5 km/h do 15 km/h.

Niskie temperatury stanowią często zagrożenie życia. Na ryzyko wychłodzenia najczęściej narażone są osoby bezdomne oraz będące pod wpływem alkoholu, ale także osoby starsze i samotne, mające trudności z radzeniem sobie w codziennych czynnościach, z poruszaniem się czy zadbaniem o zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Dlatego gdy wiemy, że ktoś znalazł się w takiej sytuacji warto reagować. Wystarczy zawiadomić odpowiednie służby dzwoniąc na alarmowe numery telefonów: 112 (lub 997 czy 986). Jeden telefon może często uratować czyjeś życie.

Kilkunastostopniowe mrozy są niebezpieczne nie tylko dla ludzi ale i dla zwierząt. Pozostawione na podwórku, a często przywiązane łańcuchem psy nie mają możliwości schowania się. Warto zadbać o to, aby zwierzę miało ciepłą budę (najlepiej wyścieloną słomą, ponieważ koce czy materace szybko chłoną wilgoć i zamarzają) oraz ciepły posiłek i wodę. Kotu można zostawić otwarte okienko np. w piwnicy czy innym ogrzewanym pomieszczeniu. Dobrym rozwiązaniem są także prowizoryczne budki postawione pod domem czy blokiem.

W trakcie mrozów na zewnątrz nie powinny pozostawać także zwierzęta gospodarskie.

Skip to content