Nauczyciele przejdą testy na koronawirusa

Testom na koronawirusa mają być poddani nauczyciele trzech regionów w tym Małopolski. Badania będą przeprowadzane w połowie stycznia, tuż przed zakończeniem zimowych ferii w ramach tzw. pilotażu. Minister Zdrowia Adam Niedzielski przekonuje, że jego resort pracuje nad ustaleniem szczegółów.

Zdecydowaliśmy, że będziemy chcieli przeprowadzić pilotaż w odniesieniu do nauczycieli w szkołach. Chcemy, żeby przed pójściem dzieci do szkoły, przynajmniej w tych trzech województwach, sprawdzić bieżący stan zakażenia pośród pedagogów – powiedział.

Prowadzenie masowych badań przesiewowych w regionach o najwyższej zachorowalności rząd zapowiadał w połowie listopada. Dziś nie są one już takie pewne.

Jeżeli chodzi o badania przesiewowe, to jest dużo wątpliwości – patrząc choćby na to, co robiły inne państwa europejskie, ale i na opinie ekspertów – co do zasadności robienia takich testów. Ich jednorazowe przeprowadzenie wydaje się nie spełniać postulatów merytorycznych i nie daje obrazu rzeczywistości. I eksperci, zarówno z rady medycznej przy panu premierze, jak i generalnie eksperci formułujący opinie szerzej w przestrzeni publicznej, te wątpliwości podnoszą – stwierdził minister.

Nie wiadomo także w jaki sposób będą przebiegać badania przesiewowe nauczycieli w kierunku Sars-CoV-2. Wiadomo natomiast, że nie będą to jednorazowe testy antygenowe.

Skip to content