Małopolska – ponad 100 zgłoszeń do pracy w szpitalach tymczasowych

Po pierwszej dobie funkcjonowania infolinii oraz formularza zgłoszeniowego, zgłosiło się 107 osób zainteresowanych pracą w szpitalach tymczasowych. jak mówi Joanna Paździo rzecznik prasowy Wojewody Małopolskiego, wg szacunków do pracy w szpitalach tymczasowych potrzebne jest około tysiąc osób z personelu medycznego i tysiąc innych osób mogących udzielić wsparcia. Dlatego będzie to proces etapowy. – Rok temu nie pomyślelibyśmy nawet o tym, że będziemy wykonywać takie zadanie jak tworzenie szpitali tymczasowych. Ale za Małopolską szereg wyzwań, którym udało się sprostać. Wielkim praktycznym treningiem były Światowe Dni Młodzieży i niestety liczne sytuacje kryzysowe, z którymi musieliśmy się mierzyć. Największym wyzwaniem będzie skompletowanie zespołu. Dlatego rozpoczęliśmy szeroką akcję rekrutacyjną. Mamy nadzieję, że przyniesie ona pozytywne rezultaty. Jeszcze raz serdecznie zapraszamy wszystkich do współpracy! – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Główne działania skupiają się również na powiększeniu liczby łóżek w Szpitalu Tymczasowym w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Krakowie. Pod tym kątem kierowane są tam tak kolejne osoby.

Począwszy od 26 października do wczoraj do Szpitala Uniwersyteckiego zgłosiło się 67 osób, z których 65 pozostaje w gotowości do świadczenia pracy. Ma to pomóc Szpitalowi Uniwersyteckiemu w szybkim uruchomieniu w CUMRiK-u kolejnych łóżek dla pacjentów z COVID-19. W głównej mierze decyzje dotyczą pielęgniarek, ale jest też kilka dotyczących lekarzy i ratowników medycznych.

Pełna mobilizacja

Na liście szpitali objętych decyzjami Wojewody Małopolskiego jest ok. 50 placówek. Angażują się one na coraz większym poziomie. W uzgodnieniu z Małopolskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia na bieżąco wydajemy decyzje dotyczące zwiększania bazy łóżek dla pacjentów z COVID-19. 20 października było na mocy tych decyzji ponad 1900 łóżek, zaś na koniec października – ponad 2900. Na koniec tego tygodnia będzie ich około 3400. Dzisiaj odbyły się kolejne wideokonferencje z dyrektorami małopolskich szpitali. W oparciu o ustalenia z tych spotkań wydamy dalsze decyzje jeszcze dodatkowo zwiększające liczbę łóżek dla zakażonych pacjentów.

Skip to content