Zatrzymano grupę przestępczą, podejrzewaną o przemyt 15 ton marihuany o wartości 440 mln zł

Błyskawiczne zatrzymania w Polsce i Hiszpanii oraz wielomilionowe poręczenia majątkowe. Karpacki Oddział Straży Granicznej wspólnie z CBŚP, Prokuraturą Krajową i innymi służbami – wyprowadził kolejne uderzenie w walce zorganizowaną grupą przestępczą, powiązaną z pseudokibicami.

Dzięki współpracy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, Centralnego Biura Śledczego Policji, Prokuratury Krajowej i służb hiszpańskich oraz brytyjskich – przy wsparciu Europolu, Eurojustu, Komendy Głównej Policji i Krajowej Administracji Skarbowej – został zadany kolejny cios w międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą. Członkowie grupy podejrzani są o przemyt 15 ton marihuany wartej 440 mln zł. Według śledczych podejrzani mają powiązania z pseudokibicami jednego z krakowskich klubów sportowych. Tym razem w Polsce funkcjonariusze SG i CBŚP zatrzymali 5 osób i 5 doprowadzili z Aresztu Śledczego lub Zakładu Karnego, a w ręce hiszpańskich służb wpadły 3 osoby. W śledztwie występuje kilkudziesięciu podejrzanych – wobec części osób skierowano już akty oskarżenia – a 5 osób zostało prawomocnie skazanych.

Śledztwo jest prowadzone przez Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie wspólnie z funkcjonariuszami Karpackiego Oddziału Straży Granicznej i policjantami z Zarządu w Krakowie Centralnego Biura Śledczego Policji. Z ustaleń wynika, że członkowie grupy działali nie tylko w Krakowie, ale też w innych miejscowościach na terenie Polski, jak również w Hiszpanii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Niderlandach.

Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej nabywali, przemycali i sprzedawali znaczne ilości środków odurzających, głównie marihuany. Narkotyki były przemycane przez kolejne granice, w specjalnie skonstruowanych skrytkach, w pojazdach lub ukrywano je w przewożonym towarze. Środki odurzające trafiały do Polski z Hiszpanii, Niemiec czy Niderlandów. Z zebranego materiału wynika również, że narkotyki były przemycane z Hiszpanii do Włoch, Belgii, Niemiec oraz Wielkiej Brytanii. Następnie środki odurzające były rozprowadzane na czarnym rynku. Według śledczych zorganizowana grupa przestępcza w latach 2011-2017, dokonała co najmniej 162 przemytów – nie mniej niż 15 ton marihuany – o wartości detalicznej nie mniejszej niż 440 mln zł.

Aby wyjaśnić wszystkie okoliczności sprawy, powołano międzynarodowy zespół dochodzeniowo-śledczy JIT ze stroną brytyjską. Działania były prowadzone przy wsparciu Europolu i Eurojustu, w tym również z hiszpańskimi organami ścigania. W czynnościach brali także udział funkcjonariusze z Komendy Głównej Policji oraz Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej. 
Do pierwszej akcji doszło w połowie 2017 roku, kiedy to zatrzymano na gorącym uczynku podejrzanych o przemyt 123 kg marihuany z Niemiec do Polski.

We wrześniu br. przeprowadzono działania na terenie województwa małopolskiego, śląskiego i dolnośląskiego, zatrzymując 5 osób, a kolejne 5 doprowadzając z Zakładu Karnego lub Aresztu Śledczego. Podczas działań zabezpieczono, maczety, gazy obezwładniające, noże, a także sprzęt komputerowy oraz nośniki danych informatycznych w celu dokładnej analizy. Podejrzanym przedstawiono zarzuty m.in. udziału w międzynarodowej zorganizowanej grupie przestępczej, której członkowie trudnili się wewnątrzwspólnotowym obrotem narkotykami. Dodatkowo prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie przedstawił czterem osobom (jedna osoba zatrzymana na podstawie ENA w Hiszpanii) zarzuty kierowania tą grupą, tj.: Pawłowi Ł. ps. Master, Łukaszowi S. ps. Kajko, Michałowi F. ps. Micz oraz Pawłowi F. ps. Karzeł. Grozić im może kara pozbawienia wolności do 15 lat.

Warto zobaczyć
Firma Koral przekazuje sprzęt ochronny dla małopolskich ratowników
Skip to content