Wzrasta liczba zakażeń. Czy 1 listopada cmentarze zostaną zamknięte?

Kilka dni temu w mediach ogólnopolskich pojawiła się informacja o możliwości zamknięcia cmentarzy 1 i 2 listopada. Chodzi oczywiście o zmniejszenie ryzyka zakażeń koronawirusem. Oficjalnych informacji potwierdzających taką decyzję nie ma ale są pewne rekomendacje.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zaapelował w Polsat News aby Polacy nie odwiedzali tłumnie cmentarzy 1 listopada, a „rozłożyli te wizyty na tydzień wcześniej lub później”. 

– Myślę, że Polacy są na tyle mądrym narodem, że usłuchają tych wskazań, żeby nie odwiedzać gremialnie cmentarzy – stwierdził.

Na chwilę obecną nie ma planów zamknięcia nekropolii na Wszystkich Świętych ale nie ma też ostatecznych decyzji rządu w tej sprawie. Sytuacja jest analizowana na bieżąco. 

– Na razie jest taka rekomendacja, żeby rozłożyć w czasie te wizyty, ale planów zamknięcia cmentarzy na ten moment nie ma, ale podkreślam – każdego dnia analizujemy sytuację. To z kolei słowa szef KPRM Michała Dworczyka.

Warto przypomnieć, że na cmentarzach w całej Polsce – podobnie jak w innych miejscach publicznych – obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust. Ten obowiązek ma być surowo egzekwowany. Osoby, które nie mają założonych maseczek w przestrzeni publicznej, muszą się liczyć z mandatem w wysokości nawet 500 zł. 

Skip to content