Uwaga. W weekend zmiana czasu

W nocy z soboty na niedzielę, czyli z 24 na 25 października nastąpi zmiana czasu na zimowy. Warto pamiętać o przestawieniu wskazówek zegara z godz. 3.00 na godz. 2.00.

Choć przejście na czas zimowy oznacza dodatkową godzinę snu, z badań ankietowych wynika, że większość Polaków ma dość zmian czasu, jakie obowiązują nas dwa razy w roku.I wiele wskazuje na to, że „przestawianie zegarków’ o godzinę odejdzie do lamusa.

Unia Europejska przegłosowała, że wiele krajów będzie mogło zrezygnować z tradycyjnej zmiany czasu. Pomysł poparło aż 84% osób ankietowanych z 4,6 milionów Europejczyków, którzy wzięli udział w badaniu na ten temat. Przeciwnych  jest także 78% Polaków.

Według nowego projektu Komisji Europejskiej po raz ostatni zegarki mieliśmy przestawiać w marcu 2019 roku. Jesienią tego samego roku zmiana czasu miała już nie obowiązywać. Niestety, termin wejścia nowych regulacji w życie przełożono z 2019 roku na rok 2021. Oznacza to, że zarówno w marcu, jak i w październiku 2020 roku zmiana czasu nadal obowiązuje i będziemy musieli przestawić zegarki z czasu zimowego na letni i odwrotnie. 

Kiedy zatem zmiana czasu przestanie obowiązywać?

W państwach, które zdecydują się na pozostanie w czasie letnim, ostatnia zmiana czasu nastąpi w marcu 2021 roku. Te kraje, które wybiorą czas zimowy, po raz ostatni przestawią zegarki w październiku 2021. Z danych ministerstwa wynika, że zdecydowana większość z nas preferuje czas letni dlatego wybrana będzie taka właśnie opcja, czyli ostatni raz zmiana czasu nastąpi właśnie w marcu 2021. To oznaczałoby, że zimą rano będzie dłużej ciemno.Jasno będzie się robiło dopiero ok. 8- 9 rano.

Każdego roku Polacy dwukrotnie zmieniają czas. W ostatni weekend marca i ostatni weekend października. Zmiana zawsze ma miejsce w nocy z soboty na niedzielę.

Skip to content