Od soboty z maseczką czy bez? Obostrzenia miały wejść w życie 15 października ale mogą wcześniej

W sobotę 3 października wejdzie w życie nowa lista powiatów, gdzie w związku z epidemią będą obowiązywać obostrzenia sanitarne. Do tej listy dołączył zarówno Nowy Sącz jak i powiat nowosądecki. Oba powiaty znalazły się w strefie żółtej.

Najważniejszy zapis związany z rygorami sanitarnymi dotyczy obowiązku zakrywania ust i nosa także w przestrzeni publicznej. Wcześniej obowiązywał on tylko w powiatach czerwonych ale w trakcie konferencji prasowej zorganizowanej we wtorek przez Ministerstwo Zdrowia, szef resortu Adam Niedzielski poinformował, że taki obowiązek obejmie strefy zarówno czerwone jak i żółte.

Wczoraj (1.10) ta informacja została nieco uszczegółowiona. Nowe rygory miały być ale miały zacznąć obowiązywać od 15 października. Kolejna informacja pojawiła się dziś (2.10) i pochodziła od rzecznika Ministerstwa Zdrowia Wojciecha Andrusiewicza, który stwierdził, że zapowiadane obostrzenia pojawią się wcześniej niż za dwa tygodnie.

– Zapowiedzieliśmy obostrzenia od 15 października, ale jeśli w najbliższych dniach utrzymają się wzrosty powyżej 2 tys., nie wykluczamy, że zostaną wprowadzone wcześniej– poinformował.

Ostatniej doby badania laboratoryjne wykazały zakażenie koronawirusem u  2292 osób. To rekord dobowy zakażeń od początku epidemii.

– Nie ma obecnie dużych ognisk typu zakłady pracy. Mówimy o zakażaniu rozproszonym, po kilka, kilkanaście osób – wskazał rzecznik. – Na tym etapie epidemii do zakażeń może dochodzić szczególnie w aglomeracjach miejskich, w przestrzeni publicznej, na ulicach czy w komunikacji. Teraz, w przeciwieństwie do wiosny czy lata, nie ma dużych ognisk, są zakażenia rozproszone – stwierdził W. Andrusiewicz.

Dlatego jego zdaniem ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad tzw. DDM – dystans, dezynfekcja, maseczka. Rzecznik ministerstwa dodał także, że w najbliższym czasie liczba nowych przypadków będzie się utrzymywała w przedziale od  1,5 tys. do 2 tys. a nawet 2,5 tys. i więcej.

Skip to content