Masowe kontrole przestrzegania reżimu sanitarnego. Policji pomoże m.in. WOT i Straż Miejska

Tylko dziś w Województwie Małopolskim odnotowano 690 przypadków zakażeń koronawirusem. To najwięcej w całej Polsce. Policja zapowiada intensywne kontrole przestrzegania obostrzeń sanitarnych m.in. noszenia maseczek, wesel czy imprez okolicznościowych.

W związku z niebezpieczną sytuacją epidemiologiczną specjalne zarządzenie wydał Wojewoda Małopolski. Na jego mocy straże miejskie i gminne zostaną podporządkowane komendantom właściwych terytorialnie jednostek Policji. Oznacza to, że znów zobaczymy na ulicach wspólne patrole policjantów i strażników miejskich/gminnych. Komendanci Policji będą mogli również kierować patrole straży gminnych i miejskich według bieżących potrzeb.

– Ta współpraca obejmie w szczególności zadania związane z weryfikacją realizacji nakazów, zakazów i obowiązków dotyczących walki z epidemią. Obostrzenia wynikają z przepisów prawa powszechnie obowiązującego. Każdy zatem musi ich zatem przestrzegać. To dla naszego wspólnego dobra. Dodatkowe kontrole, które będą realizowane przez Policję przy wsparciu straży miejskich i gminnych, służą temu, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 – podkreślał w swojej wypowiedzi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

To jednak nie wszystko. Policji pomogą także żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. 

W Małopolsce działają 33 straże miejskie/gminne. Do działań wspólnie z Policją przewidziano 364 strażników. 

 Aktywnych zakażeń w województwie małopolskim jest obecnie 5 352 (z czego 261 przypadków to dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia, a 5 092 – dorośli).

W szpitalach przebywa 610 osób z dodatnim wynikiem na SARS-CoV-2.

Skip to content