Koronawirus. Taki scenariusz jest gorszy od czarnego – mówi Minister Zdrowia

– Jeżeli ta tendencja by się utrzymała (liczba zakażeń – przyp. red) , to w przyszłym tygodniu, patrząc na rozwój pandemii, będziemy narażeni na ryzyko 25 tys. zachorowań. Taki scenariusz jest gorszy od czarnego – stwierdził Minister Zdrowia w trakcie dzisiejszej konferencji prasowej.

Zakończyła się konferencja prasowa Premiera Mateusza Morawieckiego i Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego.

Minister podkreślał, że biorąc pod uwagę liczbę zakażeń sprawdziły się czarne scenariusze związane z epidemią. Sytuacja – zdaniem Niedzielskiego – jest bardzo poważna i stąd decyzja rządu dotycząca wprowadzenia bardzo dużych obostrzeń. 

Niepokoić może także kurczenie się liczby łóżek szpitalnych przygotowanych dla pacjentów z ciężkimi objawami Covid – 19.

– Ważne, żeby powiedzieć, że na moment obecny liczba zajętych łóżek przekroczyła 10 tys., a dostępnych jest 18 tys. łóżek. Niepokoi nas tempo przyrostu – stwierdził premier Morawiecki. Liczba łóżek ma być sukcesywnie powiększana także z uwzględnieniem szpitali prywatnych. 

– Ambitny plan przedstawiony przez pana premiera, to żebyśmy dysponowali 30 tys. łóżek pod koniec miesiąca (przełom października i listopada) – mówi Adam Niedzielski. 

Rząd zapewnia, że służba zdrowia na obecną chwilę jest wydolna. Powstają też szpitale tymczasowe, które zapewnią 5 tysięcy dodatkowych łóżek. Infrastruktury nie da się jednak rozbudowywać w nieskończoność głównie w powodu ograniczonej liczby personelu medycznego.

Skip to content