Plaga pijanych kierowców. Rekordzistka miała 3,4 promila

W trakcie zaledwie 12 dni, funkcjonariusze KM Policji w Krakowie ujawnili 15 osób , które prowadziły pojazd mając we krwi znaczne ilości alkoholu.

Wieczorem 8 maja w miejscowości Popowice mężczyzna mający w organizmie ponad 2,2 promila alkoholu stracił panowanie nad pojazdem i wyjechał w przydrożne drzewo.

Nocą 11 maja we Florynce policjanci zatrzymali mężczyznę, który miał 2,5 promila alkoholu w organizmie, a dodatkowo przebieg jego pojazdu był mniejszy o blisko 108 tysięcy kilometrów od tego odnotowanego przez diagnostę podczas ostatniego przeglądu.

Następnego dnia na ulicy Batalionów Chłopskich w Nowym Sączu, kierująca, która miała w organizmie 1,2 promila alkoholu, uderzyła w przejeżdżającą ciężarówkę cofając z parkingu na jezdnię.

Natomiast 14 maja w Naszacowicach kierujący nie dość, że miał w organizmie promil alkoholu, to jeszcze kierował pomimo cofniętych uprawnień.

Niechlubną rekordzistką, jeśli chodzi o „wydmuchane” promile jest kobieta, która kilka dni temu przyjechała do jednego ze sklepów w Świniarsku. Na miejscu zwróciła uwagę pracownic, które podejrzewały, że może być pijana. Gdy wsiadła do zaparkowanego przed sklepem samochodu i zaczęła ruszać, pracownice podbiegły do pojazdu, zatrzymały go, wyjęły kluczyki ze stacyjki, a następnie o całym zdarzeniu powiadomiły Policję. Kiedy mundurowi przybyli we wskazane miejsce przeprowadzili badanie na trzeźwość – okazało się, że kobieta miała w organizmie 3,4 promila alkoholu! Policjanci zatrzymali jej prawo jazdy, a dwa dni później usłyszała zarzut kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Teraz będzie musiała ponieść konsekwencje swoich czynów.

podkom. Iwona Grzebyk – Dulak z KM Policji w Nowym Sączu przekonuje, że spożycie nawet małej ilości alkoholu negatywnie wpływa na nasze umiejętności prowadzenia samochodu, powodując obniżenie koncentracji i kłopoty z oceną odległości czy oszacowaniem ryzyka. To przekłada się na trudność w utrzymaniu stabilnego toru jazdy, a często również na brawurę.

– Jazda pod wpływem alkoholu to brak odpowiedzialności, a każdy nietrzeźwy kierowca na drodze to potencjalny sprawca ludzkiego nieszczęścia. Mimo, że policjanci stale apelują o rozsądek i przestrzeganie przepisów, nie brakuje kierowców jeżdżących na „podwójnym gazie” – dodaje.

Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) jest wykroczeniem, natomiast prowadzanie pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) jest przestępstwem.

Za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi:

  • grzywna w wysokości do 5000 zł lub areszt do 30 dni,
  • zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat,
  • 10 punktów karnych.

Za przestępstwo prowadzania pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi:

  • grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 2 lat (Jeżeli sprawca dopuścił się tego czynu np. w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w związku ze skazaniem za to przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat),
  • zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat,
  • świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł,
  • jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowoduje wypadek, w którym są zabici lub ciężko ranni, trafi do więzienia na minimum 2 lata, a kara nie będzie mogła być zawieszona. Ponadto w takim przypadku sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Policjanci apelują także abyśmy nie pozwalali na jazdę „po pijanemu”.

– Jeśli widzisz, że nietrzeźwy chce wsiąść do samochodu i odjechać, nie pozwól na to! Nie zgadzaj się również na podróż z pijanym kierowcą. Pamiętaj, że pasażer, który nie powstrzymuje nietrzeźwego przed prowadzeniem pojazdu, w pewnym stopniu jest współodpowiedzialny za wypadek. Powinien mieć świadomość, że ryzykuje nie tylko utratą życia i zdrowia, ale także nie należy mu się odszkodowanie w pełnej kwocie.

Ponadto, niezwłocznie powiadom Policję, jeśli kiedykolwiek zauważysz dziwne zachowanie kierowcy na drodze (np. jedzie „wężykiem”, zajeżdża innym drogę itp.), które może świadczyć o tym, że jest pod wpływem alkoholu. Nieważne czy jest to kierowca samochodu, motocykla czy roweru, apelujemy, aby nikt nie pozostawał obojętny, gdy widzi nietrzeźwego kierującego. Przecież chodzi o ludzkie życie! Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112, a funkcjonariusze sprawdzą każdy taki sygnał.

Skip to content