Ponad 500 przyłbic ochronnych od PWSZ w Nowym Sączu

Ponad 500 sztuk przyłbic ochronnnych trafiło do szpitali, DPS-ów oraz policji i straży pożarnej. Przyłbice powstają w Instytucie Technicznym PWSZ w Nowym Sączu.


Instytut Techniczny jest miejscem, gdzie ta inicjatywa się rozpoczęła. –  Do tworzenia przyłbic wykorzystujemy drukarki 3D i jest to narzędzie chyba  najczęściej używane do tworzenia przestrzennych obiektów różnego zastosowania. Wyprodukowaliśmy już ponad 500 sztuk. Produkcja rozpoczyna się w naszej pracowni prototypowania, korzystamy z materiałów typu PET z racji tego, że elementy takie można odkażać i cechują się odpowiednimi parametrami. Zastosowaliśmy gotowy projekt, który obecnie jest używany bardzo często. W nasze działania zaangażowało się bardzo wiele Osób, między innymi byli, a także obecni studenci oraz podmioty gospodarcze. Na szczególne podziękowania zasługuje firma Tech Stal, która  pomogła w wykonaniu przednich osłon, jak również panowie Jakub Włodarczyk, Paweł Mamala, Krystian Leś, Grzegorz Juda, Jacek Kaleta, Jan Kozieński, Adrian Marczyk oraz Maciej Liszka. Duże słowa uznania należy wyrazić również pod adresem Jezuickiego Centrum Akademickiego w Nowym Sączu i firmy Proinvest Sp. z o.o. z Opola – powiedział Nikodem Bulanda z Instytutu Technicznego.
Wyprodukowane przyłbice trafiają tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Przekazane zostały między innymi do szpitali, strażaków oraz policjantów, a ich produkcja w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej nadal trwa, więc kolejne instytucje zostaną w ten sposób zabezpieczone w walce z pandemią koronawirusa.

– Ostatnio przekazaliśmy przyłbice ochronne do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu. Jest to kolejna partia, która została wyprodukowana przez pracowników Instytutu Technicznego oraz osoby współpracujące. Pierwszą część podarowaliśmy przed świętami do sądeckiego szpitala specjalistycznego im. Jędrzeja Śniadeckiego, lokalnego hospicjum oraz domów pomocy społecznej. Są to placówki współpracujące z nami w zakresie kształcenia studentów na kierunkach pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne oraz dietetyka. Część przyłbic została również przekazana do szpitala w Limanowej oraz do ośmiu oddziałów Ochotniczej Straży Pożarnej, w których nasi studenci są druhami i w ramach wolontariatu podczas epidemii koronawirusa, włączają się tam w działalność środowiska lokalnego. Jednostki te są w powiecie nowosądeckim i gorlickim – argumentowała Urszula Cisoń-Apanasewicz, wicedyrektor Instytutu Zdrowia.

Proces wsparcia funkcjonariuszy publicznych trwa i wkrótce kolejne partie sprzętu ochronnego trafią do odpowiednich placówek.

Skip to content