Od poniedziałku testy dla pracowników DPS

Od poniedziałku rusza projekt profilaktycznych badań pod kątem koronawirusa SARS-CoV-2, które będą wykonywane u pracowników DPS-ów. Taką decyzję podjął wojewoda małoposlski Piotr Ćwik. Do tego celu zostanie wykorzystana dodatkowa wojskowa karetka funkcjonująca w ramach zespołu interwencji kryzysowej.

Wymazy pobierać będzie personel medyczny 11 Małopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Testy będzie wykonywało laboratorium Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, który także zapewni materiał do wykonywania badań oraz środki ochrony indywidualnej dla personelu karetki.  W realizacji projektu uczestniczyć też będzie Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie oraz Wydział Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.  

Badania będą wykonywane w pierwszej kolejności w powiatach, w których jest najwięcej zakażonych w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Wstępny „rozkład jazdy”  karetki wymazowej został już opracowany, a szczegóły będą uzgadniane z powiatami i domami pomocy społecznej. W poniedziałek badani będą pracownicy domów pomocy społecznej w powiecie wielickim, a w kolejnych dniach w powiecie brzeskim, myślenickim, a następnie limanowskim (w powiecie bocheńskim od pewnego czasu trwają sukcesywne badania pracowników i mieszkańców DPS-u w Bochni). W miarę możliwości będą także uwzględniane ewentualne sytuacje zwiększające zagrożenie epidemiologiczne w poszczególnych domach pomocy społecznej.

– Te działania służą zwiększeniu bezpieczeństwa mieszkańców domów pomocy społecznej, a także zapewnieniu ich pracownikom możliwości bieżącego kontrolowania, czy sami nie zostali zakażeni. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego projektu i będą odpowiedzialni za jego realizację – mówi wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Skip to content