Od dziś łagodniejsze restrykcje w związku z koronawirusem

Od dziś (20 kwietnia), został zniesiony zakaz przemieszczania się i przebywania w miejscach publicznych. Otwarty jest wstęp do lasów, parków, plaż – z wyłączeniem placów zabaw. Osoby powyżej 13. roku życia mogą przemieszczać się samodzielnie. To najważniejsze zasady związane z planem łagodzenia restrykcji w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Korzystając z miejsc publicznych wciąż musimy zachować dystans społeczny czyli odległość przynajmniej 2 metrów od osoby, z którą idziemy. Wciąż (za wyjątkiem przebywania w lesie) aktualny jest obowiązek zakrywania ust i nosa.

Złagodzone zostały także zasady przebywania w sklepach; w tych o powierzchni do 100 m2, będą mogły przebywać 4 osoby na 1 kasę; zaś w sklepach o powierzchni powyżej 100 m2 – jedna osoba na 15 m2 powierzchni. Takie same przepisy będą obowiązywać w przypadku kościołów i miejsc kultu religijnego (1 osoba na 15 m2). 

Plan powrotu do „nowej normalności” przedstawili w miniony czwartek premier Mateusz Morawiecki i Minister Zdrowia Łukasz Szumowski. Obejmuje on cztery etapy.

Etap II to:

    – otwarcie sklepów budowlanych w weekendów,
    – otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych,
    – otwarcie niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuki.

Etap III to:

    – otwarcie punktów gastronomicznych
    – otwarcie zakładów fryzjerskich i salonów kosmetycznych,
    – otwarcie sklepów w galeriach handlowych,
    -zgoda na organizację wydarzeń sportowych do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności),
    W tym czasie ma być także zorganizowana opeka nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3 (będzie ustalona maksymalna liczba dzieci w salach).

Etap IV to :

– otwarcie salonów masażu i solariów,
– otwarcie siłowni oraz klubów fitness,
– otwarcie teatrów i kin (z zachowaniem pewnych zasad)

Rządowy plan łagodzenia restrykcji nie zawiera jednak żadnych konkretnych dat. Wprowadzanie zasad – jak przekonywał minister Szumowski – będzie zależeć od rozwoju rozprzestrzeniania się koronawirusa.  Łagodzenie restrykcji nie oznacza też, że epidemia się kończy.

Skip to content