Miesiąc od potwierdzenia pierwszego przypadku koronawirusa w Małopolsce. Wykonano blisko 6600 badań laboratoryjnych

Dokładnie miesiąc temu został potwierdzony pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Obecnie w woj. małopolskim jest 420 zakażonych. Koronawirus pisze różne scenariusze. Pacjent numer jeden niestety zmarł, przegrał długą i trudną walkę z chorobą COVID-19. Ale pacjentka, o której informowaliśmy jako o drugim przypadku zakażenia w Małopolsce, opuściła szpital ze statusem ozdrowieńca.

Aktualnie w Małopolsce jest 420 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Najmłodsza zakażona osoba ma 8 miesięcy, najstarsza 91 lat.  Najwięcej zakażonych pochodzi z Krakowa (121 osób), powiatu wielickiego (66 osób) i powiatu bocheńskiego (52 osoby).

Największą grupę wśród zakażonych stanowią osoby w przedziale wieku 51-60 lat (91 osób), a także  41-50 lat (88 osób) oraz 61-70 lat (61 osób). Wśród 420 potwierdzonych przypadków jest 192 mężczyzn i 228 kobiet. Dotychczas z powodu COVID-19 w Małopolsce zmarło 8 osób.

Spora część osób, u których potwierdzono zakażenie, czuła się na tyle dobrze lub nie miała objawów, że aktualnie pozostaje w izolacji. Hospitalizowani przebywają  głównie pod opieką Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (132 osoby).

Większość z nich jest w dobrym lub stabilnym stanie. Stan 11 osób określa się jako ciężki.

Mamy 6 ozdrowieńców (czyli osób niemających objawów choroby, ale mogących jeszcze zarażać – ozdrowieniec nie jest jeszcze osobą zdrową). Szósta osoba to pacjent, który został wypisany ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie wczoraj. 

Badania
Do tej pory w Małopolsce wykonano blisko 6600 badań laboratoryjnych. Badania w laboratorium w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II rozpoczęliśmy 12 marca. Od 12 marca do 9 kwietnia wykonano tam 2246 badań. Prowadzi je też Szpital Uniwersytecki w Krakowie. W okresie od 18 marca do 9 kwietnia wykonano tam 3291 badań. 262 badania wykonano też w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Krakowie, natomiast w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ w Krakowie – 734 badania, a w Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie – 3.

Skip to content