Mandat za bieganie w wysokości 5 tysięcy złotych?

Dziś na jednym z portali społecznościowych, pojawił się zyskujący błyskawiczną popularność post, prezentujący mandat karny w wysokości 5 tysięcy złotych. Autor otrzymał go „za bieganie”. Na mandacie czytamy, że powodem jego wystawienia jest „Złamanie zasad kwarantanny ustalonej w dniu 01.04.2020. Bieganie po terenie objętym obostrzeniem przez MZ”. Wpis bardzo szybko okazał się typowym „fake newsem”. Dlaczego?

Funkcjonariusze policji mogą w tym wypadku wypisać mandat na podstawie „Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia”. Art. 96 Kodeksu mówi, że maksymalna kara w postępowaniu mandatowym to 500 zł, a w wyjątkowych przypadkach – 1000 zł.  Nie oznacza to jednak, że nie możemy zostać ukarani kwotą 5 tysięcy złotych.  Może ją jednak wymierzyć tylko sąd w osobnym postępowaniu.Inną kwestią są kary administracyjne. Może je nałożyć Sanepid a wynoszą one od 5 do 30 tysięcy złotych. 

Podkom. Iwona Grzebyk – Dulak z KM Policji w Nowym Sączu informuje, żepolicjanci z Nowego Sącza i Krynicy-Zdroju od dziś (2.04) prowadzą patrole wspólnie z funkcjonariuszami Straży Miejskich. Ich zadanie polega na sprawdzaniu respektowania przez mieszkańców nowych zasad bezpieczeństwa. Funkcjonariusze obu służb zwracają szczególną uwagę na osoby grupujące się, zachowaną między pieszymi odległość (ok. 2 metrów) oraz osoby niepełnoletnie, które od 1 kwietnia mogą przebywać na zewnątrz jedynie w obecności rodzica, opiekuna prawnego lub osoby dorosłej.

W mocy pozostają nadal ograniczenia w przemieszczaniu się wszystkich osób. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:

·         dojazdu do pracy – jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.

·         wolontariatu – jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.

·         załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego – będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi czy wyprowadzić psa.

Funkcjonariusze informują o zakazie gromadzenia się i apelują o pozostanie w domach, także podając komunikaty przez urządzenia nagłaśniające.

Skip to content