Przewodnicząca RM Nowego Sącza interpeluje w sprawie Sandecji

Temat Sandecji miał być poruszony w trakcie ostatnich obrad RM Nowego Sącza przynajmniej kilka razy. Do dyskusji do tej pory nie doszło. Do rąk radnych trafił jednak projekt uchwały Prezydenta Ludomira Handzla w sprawie zgody na sprzedaż akcji, jakie miasto posiada w spółce akcyjnej MKS Sandecja. I właśnie ten dokument wywołał sporo pytań, które znalazły odbicie w interpelacji, skierowanej do prezydenta przez Przewodniczącą RM Nowego Sącza Iwonę Mularczyk.

Przypomnijmy, temat kondycji finansowej i planów dotyczących klubu Sandecja znalazł się w punkcie obrad 28. Sesji Rady Miasta zaplanowanej na 25 lutego. Obrady zostały jednak przerwane, bo jak tłumaczył Przewodniczący klubu PiS – Wybieram Nowy Sącz Michał Kądziołka zabrakło na niej informacji, których radni oczekiwali od prezydenta. Temat miał wrócić po dwóch tygodniach, w trakcie kontynuacji obrad, 9 marca. Mimo iż prezydent wielokrotnie przekonywał, że posiada pakiet dokumentów dot. Sandecji, w tym projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż akcji Nowego Sącza w spółce MKS „Sandecja” oraz trybu ich zbywania oraz wyłonienia procedury nabywcy, dokumenty te do radnych nie trafiły. Prezydent Ludomir Handzel, mimo kilkukrotnych próśb, nie odpowiadał też na zadawane przez radnych pytania. Na specjalnie zwołanej tuż po sesji konferencji prasowej przekonywał natomiast, że zachowania klubu PiS – Wybieram Nowy Sącz to „gra polityczna”, że rajcy wszystkie dokumenty otrzymają w najbliższych dniach i będę mieć czas na zapoznanie się z nimi.

Zaplanowana na 16 marca sesja także nie doszła do skutku. Została odwołana przez przewodniczącego Michała Kądziołkę z uwagi na epidemię koronawirusa.

Prezydent Ludomir Handzel zaproponował kolejny termin. Chciał, aby obrady były kontynuowane kilka dni później czyli 20 marca , przekonując jednocześnie, że na ratuszowej sali zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności. I to jednak nie znalazło akceptacji radnych klubu PiS- Wybieram Nowy Sącz, którzy za pośrednictwem mediów społecznościowych opublikowali swoje stanowisko.

Czytamy w nim m.in. że ” Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel, a także radni Koalicji Obywatelskiej i Koalicji Nowosadeckiej wzywają Prezydium Rady Miasta Nowego Sącza do zwołania Sesji Rady Miasta, nie bacząc na to, że sytuacja w Polsce, również w naszym mieście jest absolutnie nadzwyczajna, czego dowodem jest stan epidemii ogłoszony na obszarze całej Rzeczpospolitej Polskiej”. 

Zupełnie inaczej sprawę widzą natomiast radni koalicyjni.  „Radni – jako funkcjonariusze społeczni – mają obowiązek wypełniać swoje zadania. Tego oczekują od nas mieszkańcy” – przekonywał przewodniczący klubu KO Leszek Zegzda a radny KN Krzysztof Ziaja w nagranym i opublikowanym przez siebie filmiku nazwał radnych opozycji „wrachowanymi faryzeuszami”.

Póki co dyskusja, do której kilka razy nie udało się doprowadzić na Sesji RM toczy się wirtualnie i na poziomie „przesyłania dokumentów.

Przygotowany przez siebie „pakiet” Prezydent Ludomir Handzel przesłał radnym, radni zadali prezydentowi pytania m.in za pośrednictwem Facebook’a a przewodnicząca RM wystosowała interpelację w tej sprawie.

Skip to content