Policja kontroluje poddanych kwarantannie

Sądeccy policjanci prowadzą dozór nad osobami objętymi kwarantanną. Umundurowani funkcjonariusze raz na dobę sprawdzają, czy osoby nią objęte, faktycznie przebywają w określonym miejscu. Kwarantanna zostaje nałożona na osoby zdrowe, które miały styczność z osobami zakażonymi lub na osoby, które mogą być zarażone koronawirusem. Nakłada ją w formie decyzji administracyjnej państwowy, powiatowy lub graniczny inspektor sanitarny. Ponadto od 15 marca, każdy kto wróci do Polski jest zobowiązany poddać się kwarantannie. Trwa ona 14 dni, a osoba nią objęta nie może opuszczać miejsca, w którym tę kwarantannę przechodzi. Jeżeli dana osoba nie ma możliwości odbywania kwarantanny w domu, będzie ją odbywać we wskazanym przez służby miejscu.

Z uwagi na bezpieczeństwo własne i osób objętych kwarantanną, podczas sprawdzenia miejsca ich pobytu, funkcjonariusze nie mają z nimi bezpośredniego kontaktu. W praktyce wygląda to tak, że umundurowany policjant dzwoni do osoby objętej kwarantanną i w trakcie rozmowy podchodzi ona do okna, by można było stwierdzić, że jest na miejscu. Sprawdzenie opiera się też na rozmowie bezpośredniej, prowadzonej z taką osobą ze znacznej odległości, np. z balkonu, co także umożliwia skontrolowanie miejsca w którym przebywa.

Policjanci zbierają też informacje czy mieszkańcy Sądecczyzny nie potrzebują wsparcia lub pomocy, a w przypadku wystąpienia takich sytuacji przekazują informację do służb, które takiej pomocy im udzielą, np. do ośrodków pomocy społecznej. Taka forma kontaktu ma zapewnić bezpieczeństwo nie tylko samym policjantom, ale też osobom objętym kwarantanną.

Podczas kwarantanny, osoba nią objęta powinna udzielać informacji o stanie swojego zdrowia Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Powinna również dbać, by o ile to możliwe, nie mieć kontaktu z innymi osobami, a jeżeli to niemożliwe, zachować względem nich bezpieczny odstęp wynoszący około 1-1,5 metra. Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi kara grzywny w wysokości 5 tys. złotych.

W tym trudnym dla wszystkich okresie, policjanci i wszystkie służby zaangażowane w działania proszą o rozsądek i odpowiedzialność. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną pozostańmy w domu dostosowując się do zaleceń służb sanitarnych. Miejmy też świadomość, że wszystkie działania służb związane są z troską o nasze zdrowie i bezpieczeństwo.

Skip to content