Koronawirus w Polsce potwierdzony. W Małopolsce 9 osób hospitalizowanych z podejrzeniem choroby

Dziś (4.03) rano Minister Zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że potwierdzony został pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce. Chory pacjent pochodzi z województwa lubuskiego, przebywa w szpitalu w Zielonej Górze i jego stan lekarze oceniają jako dobry. Wszystkie osoby, które miały kontakt z zakażonym zostały objęte kwarantanną.


Minister w trakcie konferencji prasowej przekonywał, że wszystkie procedury zadziały prawidłowo. Pacjent zgłosił się do lekarza i telefonicznie otrzymał informację o tym, że powinien skontaktować się ze służbami sanitarnymi.


Mężczyzna przyjechał do Polski z Niemiec. Nie podano jego wieku, wiadomo natomiast, że nie jest seniorem, nie jest też w grupie zwiększonego ryzyka.


W związku z ujawnieniem pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce nie zmieniają się obowiązujące dotychczas procedury.


Według danych Ministerstwa Zdrowia, w związku z koronawirusem w Polsce 68 osób jest hospitalizowanych, ok. 500 jest poddanych kwarantannie. To mniej w stosunku do danych z poniedziałku, zgodnie z którymi na obserwacji w szpitalach przebywały 92 osoby.


Póki co, nie ma przypadku koronawirusa w Małopolsce. Nie ma też w naszym województwie osób objętych kwarantanną lub izolacją.


152 osoby zostały objęte nadzorem epidemiologicznym, a liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zachorowania na COVID-19 wynosi 9.


Jutro (5.03) o godz. 10.00 przy Szpitalach: Uniwersyteckim w Krakowie (ul. Macieja Jakubowskiego 2) i w Myślenicach (ul. Szpitalna 2) wraz z Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej zostaną przeprowadzone ćwiczenia na wypadek wystąpienia konieczności uruchomienia dodatkowych powierzchni pod badania osób z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem. Ćwiczenia te będą polegały na rozstawieniu mobilnych izb przyjęć, które służyłyby takim pacjentom.

Skip to content